Küsimus nr 4902

Gerli küsis (18. märts 2010)
Tere, mul tõmmati vasakult poolt alumine hammas ära, kuna oli põletikuline ja paistes.
Kuidas seda edasi ravida, et poleks enam valus, kas ainult kummeliteega tuleb loputada või saab veel midagi teha?
Aitähh!
Terje Altosaar vastas (2010-03-22 08:13)
Soovitused on Ode Hambakliiniku leheküljelt:
http://www.ode.ee/nouanded_pealeoppi.html

PÄRAST HAMBA EEMALDAMIST VÕI SUUOPERATSIOONI

Haava paranemine läheb paremini, kui te peate silmas järgnevaid soovitusi:
Üldised juhised

Pärast hamba eemaldamist või lõikust vältige kehalist koormust, et ei saaks häiritud haava kaitsva verehüübe moodustumine. Ärge katsuge haava sõrme, keele ega mingi esemega, ärge imege seda. Samuti ei või haavale asetada pulbreid, tilku, tablette jms., sest see võib tekitada põletikku.

Suu loputamine ja hammaste pesu
Lõikuse järgse 3 tunni jooksul ei või süüa ega juua. Ärge tarvitage kuuma kohvi, teed ega alkoholi. Lõikuspäeval ei või suud loputada. Hiljem võib suud loputada leige soolveega (noaotsatäis soola ½ klaasi vee kohta) iga söögikorra järel, kui haav ei veritse. Loputada võib ka leige kummeliteega. Suud võib loputada kloorheksidiini lahusega ainult juhul, kui arst seda soovitab. Homme puhastage hambaid harjaga 2 korda päevas, hiljem kasutage ka hambapastat, seejuures haava mitte vigastades. Hea suuhü-gieen hoiab ära põletiku. Ärge suitsetage ega tarvitage alkoholi lõikuspäeval.

Toitumine
Valgu-, vitamiini- ja mineraaliderikas toit on paranemise põhieeldus. Lõikusjärgsel päeval sööge pehmet täisväärtuslikku toitu (suppi, hakkliha - ja juurviljatoite). Vältige süsivesikute-rikast toitu (jahutoidud). Kõvemale toidule võib üle minna siis, kui selle söömine ei tekita valu.

Valu
Kui tuimastus möödub, võite tunda nõrgemat või tugevamat valu. Selle leevendamiseks võtke Teile määratud valuvaigistit. Soovitatav on Paratsetamool ja Diklofenak.

Turse
Kirurgilised operatsioonid põhjustavad tavaliselt turset lõikuse piirkonnas. Paistetus on suurim 2 järgneva ööpäeva jooksul ja väheneb 4...7 päeva pärast. Turse vähendamiseks asetatakse nahale külma kompressi (jääkott) 30 minutiks. Seda võib korrata tunni aja pärast, kuid ainult lõikuspäeval.

Paistetus piirab suu avamist, kuid see möödub turse alanedes. Suu avanemise säilitamiseks soovitame teha harjutusi, surudes pöidla ja nimetissõrmega üla- ja alahammastele. Turse vähendamiseks soovitame esimesed 2-3 ööd magada kõrgema peaalusega.

VEREJOOKS
Lõikuspäeval võib haav veritseda, see võib süljega segunedes tunduda tugevana. Sellest ei maksa teha probleemi. Kui haavast tilgub või voolab verd, teatage sellest viivitamatult arstile. Püüdke verejooksu peatada järgmiselt:

1.Keerake puhas marlitampoon pöidlaotsasuuruseks tupsuks ja asetage see haavale. Enne eemaldage puhta tampooniga veri ettevaatlikult suust ja haavalt.

2.Hammustage kokku ja vajutage tups veritsevale pinnale. Ärge suruge tupsu haava sisse.

3.Pidage marlitampooni 30 minutit.

4.Eemaldage tups ettevaatlikult. Kui verejooks pole lõppenud, proovige seda uuesti peatada.

5.Tähtis on jääda rahulikuks. Soovitav on pool-istuv asend ja külm kompress haava kohal näol.

NB! Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini) sisaldavad valuvaigistid võivad suurendada verejooksu.

VEREVALUM
Verejooks võib tekitada verevalumi, mis levib laiale alale ja kaelale. Turse ja verevalumi vältimiseks ei tohiks teha füüsilist pingutust nõudvat tööd ja sporti ning käia saunas ega päevitamas 1 nädal pärast operatsiooni.

PALAVIK
Ravile vaatamata võib lõikusjärgsel päeval esineda kõrge palavik.
Põletiku riski korral määratakse Teile antibiootikumi.

ÕMBLUS
Suuremad hamba eemaldamise ja kõik operatsiooni-haavad õmmeldakse. Õmblused eemaldatakse tava-liselt ühe nädala pärast, vajadusel hiljem. Vajadusel kutsutakse Teid korduvalt haava ja õmbluste kontrolliks.

TAMPOON
Raskema operatsiooni või hamba eemaldamise ja põletiku korral asetatakse haava jodoformiga marlitampoon. Tampoon vahetatakse või eemaldatakse tavaliselt 3-5 päeva pärast.

Raskema operatsiooni või hamba eemaldamise ja põletiku korral asetatakse haava jodoformiga marlitampoon. Tampoon vahetatakse või eemaldatakse tavaliselt 3-5 päeva pärast.


Jõudu,

Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
www.ode.ee
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.