Küsimus nr 486

Maia küsis (3. dets 2002)
Kui palju maksab digitaalne panoraamröntgen ja kas tasuks teda eelistada tavalisele röntgenile?
Marek Vink vastas (2002-12-04 09:53)
Teenuste maksumus sõltub konkreetse teenuseosutaja hinnakirjast. Tasub helistada ja küsida või otsida internetist.
Digiröntgen ei pruugi kallim olla tavapärasest. Materjalikulu poolest on see isegi odavam, sest ära jäävad kulutused röntgenfilmile, selle ilmutamisele ja kinnitamisele. Röntgenaparaat on sama mõlema meetodi puhul, aga seadmed (arvuti riistvara ja tarkvara) digiröntgeni töötlemiseks kallid. Digitaalsüsteem annab diagnoosi selgitamiseks ja piltide töötlemiseks palju lisavõimalusi ning seda kuni 60% väiksema kiirgusdoosiga. Võimalik on suurendada, vähendada, varjustada, mugavalt mõõta vahemaid ja nurki ning koostada histogramme, kasutada pseudovärve kudede eristamiseks jne... Lisaks on neid pilte võimalik saata infokanaleid mööda kiiresti ka teistele kasutajatele, näiteks konsulteerimiseks.
Nii jään maksumuse osas vastuse võlgu. Lohutuseks mainin vaid, et kolleegid Helsingis kasseerivad kommentaaritud ortopantomogrammi eest 50 EUR.

Vt lisaks: Röntgenkiirguse kasutamine hambaravis
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn