Küsimus nr 4853

liis küsis (4. märts 2010)
Olen 14-st aastane tüdruk, ma olen üle 38 palavikuga haige ja järjest tekivad suhu villid, teisipäeval tuli esimene ja nüüd on praktiliselt terve keel neid täis, mõned suured ja mõned väiksed, aga nad on väga valusad. Mida ma pean tegema et need kiiresti ära läheks? Ma ei saa ju süüa põhiliselt mitte midagi, kuna nii valus on. Ja mul ka peal antibiootikumi kuur, kas see mõjutab ka asja või ei?
Terje Altosaar vastas (2010-03-05 08:04)
Tere Liis
Esmalt, soovitan käia hambaarstil. Kahjuks põhjusi võib olla mitu.

Nn. "külmavillide" ravi on paraku ainult sümptomaatiline. See tähendab, et ravitakse ainult kaebusi, mis villide või haavandite tagajärjel tekivad. Ravi on põhiliselt valu vaigistav. Vältida tuleks teravamaitselist toitu, happelisi tsitrusvilju ja nende mahlu.
Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata.
Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist). Tavaliselt löövad sellised lokaalsed hädad välja organismi üldvastupanuvõime langusega. Seega tuleb alati kasuks ka tervislik toitumine, piisav kehaline aktiivsus ja üleliigse stressi vältimne.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks kloorheksidiiniga suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid. Vähemalt 1 t enne söömist võib igemetele ja suulimaskestale manustada Aloclair geeli. Aloe vera ekstrakti sisaldav Aloclair© geel moodustab suuõõnde limaskesta kaitsva kihi ning katab mehhaaniliselt tundlikke ja vigastatud pindasid, leevendades nõnda suuõõne villiliste haiguste, aftoosiga koos esineva suu limaskesta haavandi ja teiste suuõõne haigustega seotud valu ja vaevusi.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.