Küsimus nr 4809

Liisa küsis (23. veebr 2010)
Tere! Mul tekkis mõne kuu jooksul juba teist korda ülemise 6. hamba igeme alla põletik. Kuna hammas on varem parandatud ja lõpuks suretatud, siis asi ei ole selles, et hammas oleks katki, vaid põletik on tekkinud selle juure või kanali juurde. Kuna põletik tekkis juba teist korda, tahetalsse mul nüüd see hammas välja tõmmata, kuna see hammas on aga väga suur (võrreldes teiste hammastega), siis ma kardan, et selle puudumine mõjutaks nii väljanägemist (naeratus võib-olla isegi lõualuu kuju) oluliselt, kindlasti märkaksin selle puudumist ka söömisel.
Kas tõesti ei ole teist võimalust kui selle väljatõmbamine? Kui see siiski välja tõmmatakse, kas teie arvates oleks oluline paigaldada sinna implantaat ja millist varianti te sel juhul soovitaksite? Milline oleks selle maksumus? Samas ei selle poole tarkushammas veel välja kasvanud ja praegu ta sinna vaevaltki ära mahuks, kas sel juhul oleks mõttekas implantaadiga pigem oodata? (Kas targem oleks paigaldada implantaat kohe pärast väljatõmbamist või kunagi hiljem?) Vabandan, et sai nii pikk küsimus, aga oleksin vastuse eest väga tänulik!
Reet Pallase vastas (2010-03-15 09:05)
Tere Liisa,

Teie hamba all on ilmselt krooniline hamba juuretippe ümbritsev põletik, mis aeg-ajalt ägeneb. Juuretipu ümbruse põletikku põhjustavad juurekanalites elavad mikroobid. Kui hambale on juba tehtud juureravi, aga põletik ei ole päriselt ära kadunud, võib hambal olla lisajuurekanaleid, mõra, raskesti ligipääsetavad juurekanalid või veel mitmeid kroonilise põletiku põhjuseid. Kui kroonilisest põletikust teistmoodi jagu ei saa, tuleb hammas tõepoolest eemaldada ja asendada näiteks implantaadiga.

Taolistele hammastele annab tänapäeval uue võimaluse hambaravimikroskoop. Selle abil tehakse juureravi silma kontrolli all, vaadates läbi mikroskoobi juurekanalitesse. Nii on võimalik avastada peenikesi lisakanaleid, mõrasid, puhastada kanalid, eemaldada vana juuretäidismaterjali ja isegi kanalitesse murdunud instrumente. Ei saa välistada, et ka sel meetodil ei õnnestu hammast päästa, aga tõenäosus juureravi õnnestumiseks on oluliselt suurem kui ilma mikroskoobita.

Tallinnas tehakse mikroskoobiga juureravi näiteks Kliinik 32-s, Tartus näiteks Adoral Hambaravis.

Kui hammas läheb aga ikkagi eemaldamisele, tasub edasiste ravivõimaluste suhtes hambaarstiga konsulteerida. Konkreetsest olukorrast olenevalt võivad optimaalseteks osutuda erinevad võimalused - hamba asendamine implantaadiga, tagumise hamba nihutamine ettepoole ortodontilise ravi käigus vms.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.