Küsimus nr 4770

Piret küsis (12. veebr 2010)
Tere, Sain teada et olen teist kuud rase ja nüüd on vaja eemaldada tarkusehammas. Miks hammas väljatõmmatakse? Hammas on lagunema hakanud ja pole korralikult lõikunud, on osaliselt lõualuu sees. Küsimus siis järgmine, et kas tarkusehamba eemaldamine võib mõjutada kuidagi minu rasedust, kui tehakse tuimestust ja puuritakse lõualuud.
Vastust ootama jäädes ja ette tänades.
Reet Pallase vastas (2010-03-01 09:53)
Tere,

Osaliselt lõikunud tarkusehammas, mis on juba lagunenud, on tõepoolest mõistlik eemaldada. Hammast osaliselt katva igeme alla võib jääda toidujääke, mis põhjustavad põletikku; lagunema hakanud hammas hoiab aga pidevalt suus tohutut hulka mikroobe, mis kiirendavad ka teiste hammaste lagunemist. Funktsionaalselt sellisest hambast aga kasu ei ole.

Kui hamba seisukord ei nõua kohest eemaldamist, võiks hamba eemaldamise edasi lükata lapse sünni järgsesse aega. Sel juhul peaks aga katkise hamba parandama vähemalt ajutise täidisega. Raseduse ajal hammaste eemaldamise ning tegelikult ka kogu muul ajal tehtavate protseduuride kohta kehtib reegel, et meditsiinilisi protseduure tehakse, kui nendest saadav kasu ületab riskid.

Heade soovidega,

Reet Pallase
Hambaarst
Kliinik 32

Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.