Küsimus nr 4758

Laura küsis (8. veebr 2010)
Tervist!
Lapsepõlves juhtus trauma, mille tagajärjel kaks ülemist esihammast ülalõualuusse kinni jäid. Seejärel tõmmati need kaks hammast taas teistega samale kõrgusele ja püüti ajada traati igemetest läbi, et neid fikseerida. Poole "piina" pealt avastati, et nõnda ei saa ja pandi breketid ja tänu nendele jäid esihambad ka oma kohale pidama.
Mõned aastad tagasi pöördusin erinevate hambaarstide ja ka ortodontiakeskuse poole sooviga saada hambumus ilusaks (üks silmahammas on reast väljas). Röntgenilt selgus, et kaks esihammast on siiski liiga kõvasti ja sügaval üleval lõualuus kinni ja kui panna breketid murduksid nende juured ära.
Nüüd 13-14 aastat hiljem hakkas üks esihammas nii-öelda raksuma. Süües ja teda õrnalt liigutades raksub. On läinud ka pisut kollakaks. Lasin teha röntgeni ja arsti arvamuse kohaselt on üks nendest hammastest surnud. Röntgenilt on näha, et hambajuurtes on midagi korrapäratut ja kõik ei ole päris nii nagu peaks.
Sellest ka küsimus: kuidas peaksin edasi toimetama ning kas arvate, et too hammas jääb veel püsima või tekib 23. aastaselt mul hambutu naeratus? Soovitati teha juureravi, et päästa, mis päästa annab, ent minu arvamus on, et sooviksin pigem uusi hambaid kui püüda päästa seda, mis on juba hukule määratud.
Tervitades ja tänades jään vastust ootama.
Reet Pallase vastas (2010-03-01 09:50)
Tere,

Hamba värvimuutus viitab tõepoolest sellele, et hambanärv ei ole ilmselt enam elus. Taolisel puhul on vajalik teha hambale juureravi – puhastada juurekanal ning täita see tihedalt täidismaterjaliga. Kui lisaks on kahtlus hambajuure murrule (sellele võib viidata raksumine süües, korrapäratus röntgenpildil), on seda hea kontrollida, puhastades juurekanalit mikroskoobi abil. Nii on üsna kiirelt selge, kas hammast õnnestub säilitada või tuleks ta eemaldada ja näiteks implantaadi abil asendada. Proovida soovitan aga igal juhul – hammast eemaldada jõuate alati ja juureravi õnnestumisel võib hammas suus püsida veel aastaid, et mitte öelda aastakümneid.

Heade soovidega,

Reet Pallase
Hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.