Küsimus nr 4737

Oksana küsis (2. veebr 2010)
Tere
Püüan nüüd kirjeldada oma isa probleemi ning loodan, et oskate aidata. Paps on 53a, venekeelne, suitsetaja ning ka alkoholist ei keeldu. Suus üleval on vist kaks oma hammast mille abil püsivad mingid ülemised proteesid (need proteesid mitu korda katki läinud ja ka mitu korda parandatud/liimitud), all 5-6 oma hammast, mis arvatavasti ei kõlba kuskile (samuti vist ka kaks ülemist), kuna ta pole eriline hammaste pesija. Pika veenmise peale on nõus lõpuks omale korralikud proteesid panema. Ise arvab, et tal tõmmatakse kõik allesjäänud vähesed hambad välja.
Kelle poole peaks isa pöörduma, millest alustama? Kas tavaline hambaarst või kirurg või veel mõni eriarst? Kui hakatakse hambaid välja tõmbama, kas tõmmatakse kõik halvad hambad korraga välja või käib asi ühekaupa? Arvatavasti on tal suus ka mingid põletikud, kaua võiks kesta põletike ravi? Kuidas paigaldatakse uued proteesid, kui näiteks hambaid polegi suus? Päris kruvivarianti ta ei soovinud. Kui kulukaks võib see asi lõppkokkuvõttes umbes minna? Saan aru, et minu küsimustele on väga raske vastata, kuna oleks vaja teada tegelikku olukorda patsiendi suust, kuid loodan et mingi info saan ikkagi teilt. Ja palun, võimalikult lihtsate terminitega mulle vastatata (pole eriti teadlik suu-terminitega).
Keda teie soovitaksite Tartu arstidest, kelle poole hakata pöörduma selle murega. Super hea oleks veel, kui arst oskaks vene keelt, äkki suudab mu papsi siis ka maha rahustada. Ta hullult põeb arste:)
Jan Orn vastas (2010-02-08 21:51)
Tere,
Te olete väga õieti aru saanud, et ilma nägemata on olukorda raske hinnata ja ka maksumust öelda. Kogu ravi tulemus sõltub olemasolevast olukorrast ja ka patsiendi koostöö valmidusest, soovidest ning rahalistest võimalustest. Odavamad on suust eemaldatavad proteesid ja oluliselt kallimad mitte-eemaldatavad e. implantaatidele tehtud (kruvi variant, millest rääkisite) või siis ka kombineeritud proteesid. Soovitan pöörduda hambaarsti vastuvõtule ja leida temaga koos võimalikud lahendusvariandid. Iga hambaarst oskab näha, milliseid hambaid saab säilitada ja kui lahenduste leidmine ülejõu käivaks osutub, ka patsienti edasi suunata vastava spetsialisti juurde.

Tervitades,
Jan Orn
Jan Orn Jan Orn, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Seotud asutusega:
· Nigul ja Orn Hambaravi OÜ Sõbra 56a, II korrus, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.