Küsimus nr 4731

Marta küsis (30. jaan 2010)
Tere!
Olen palju kuulnud Crest hambaid valgendavate plaastrite kohta. Küll aga pole ma leidnud vastust oma küsimusele: Kas neid võib kasutada ka siis, kui esineb kerge igemepõletik? Millised võivad olla tagajärjed?

Tänades,
Marta
suuhügienist Terje Altosaar vastas (3. veebr 2010)
Terje Altosaar Hammaste valgendamine on tegelikult "pleegitamise protsess" nt. vesinikperoksiidiga, mille käigus emaili ja dentiini tumedamad alad muutuvad heledamaks. (Kodustes tingimustes on vesinikperoksiidi kasutatud ka juuste blondeerimisel). Tumedad alad hammastel on põhjustatud nt. emaili pinna õhenemisest (liiga kõva pesmistehnika tagajärjel kulutatakse hambaemail õhukeseks ja kollane dentiin kumab läbi) ja/või liigsest kohvi, tee, koolade ja tubakatoodete tarvitamisest.

Valgendamise käigus tuleks vähendada suu pehmete kudede kokkupuudet vesinikperoksiidiga (see aktiivne keemiline ühend on kasutusel paljudes hambavalgendajates). Tulemusena võib olla igemete ja/või limaskesta hellus.

Mõned inimesed on kogenud valgendamise tagajärjel hammaste tundlikkust külma suhtes, teised ebamugavustunnet igemetes ja valu kurgus. Need sümptomid kaovad enamasti 1–3 nädala jooksul pärast valgendamiskuuri lõpetamist. Kodus võivad hambaid valgendada patsiendid, kelle hambad on täiesti terved ja väga vähesel määral plommitud.

Hammaste valgendamist ei tasu ette võtta ka siis, kui (esi)hambad on plommitud. Kuna valgendamise käigus muutub hambakoe värvus mitme tooni võrra heledamaks, kuid plommide värvus jääb samaks, siis tuleb ka plommid välja vahetada. Kuna aga aja jooksul hammaste värvus muutub uuesti tumedamaks (st valgendamise mõju kaob), siis hakkavad heledad plommid jälle välja paistma.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Terje Altosaar on vastanud teistele küsimustele
Terje Altosaar
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"
Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa