Küsimus nr 472

Kristina küsis (20. nov 2002)
Olen 24-aastane ja mul on ikka veel suus piimahammas. See jäävhammas, mis kunagi piimahamba asemele pidi kasvama, pesitseb nüüd suulaes. Palja silmaga ei ole näha, küll aga röntgeniga.
Küsimus selline: kas see jäävhammas võib mulle mõne aja pärast probleeme põhjustada ja mis saab piimahambast? Kunagi soovitati piimahammas välja tõmmata, ja jäävhammas nö välja meelitada, aga see on pisut problemaatiline, kuivõrd piimahammas on üks esireas olevatest hammastest ja see jäävhammas ei pruugi üldse õigetpidi kasvada. Kas mul on põhjust muretsemiseks?
Ivo Ost vastas (2002-11-29 08:43)
Piimahammas võib seista seal üsna kaua, aga tegelikult oleks väga mõistlik veel suhteliselt noores eas see retineerunud e. lõikumata hammas sealt kätte saada (välja sikutada oma kohale, mitte välja tõmmata), hiljem kui vanust 30-40, on seda teha palju raskem ja tulemus võib olla mitte väga hea.
Soovitan pöörduda ortodondi poole.

------------

Ortodont Triin Jagomägi vastus:
Eeldatavalt on Teil suulaes retineerunud silmahammas. Ortodontiliselt on võimalik see hammas suhu tuua. Mida vanemaks patsient saab, seda suuremaks muutub tõenäosus, et hammas ei hakka aparaatide mõjul suulaest nihkuma ja ravi ei õnnestu. Röntgenülesvõttelt ei ole võimalik kindlaks teha, kas hammas on liikumisvõimeline või on tekkinud ühendus ümbritseva luuga.
Arvestades, et olete 24 aastane, siis vanuse poolest ei ole sellise ravi alustamisega hilja. Hamba nihkumist näeb röntgenülesvõtete võrdlusest, kui hambale on rakendatud nihutavaid jõude 6 kuud. Sedasorti ravi teostamiseks on vaja breketeid tervele hambakaarele, eemaldada piimahammas, vabastada kirurgiliselt suulaes olev silmahammas, millele kleebitakse külge sikutamise element ja sikutamisega alustatakse. Ravi pikkus sõltub suulaes oleva hamba asendist, aga jääb vahemikku 1,5-2,5 aastat.
Kui midagi ei tee, siis ühel päeval laguneb piimahammas ära ja tühi koht vajab proteesimist. Hammas võib aja jooksul ise suhu lõikuma hakata, aga vaevalt et siis õigesse kohta, siis see hammas eemaldatakse või vajate ikka ortodondi abi, et hamba asendit muuta.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.