Küsimus nr 4683

Ereky küsis (8. dets 2009)
Tere, mul on selline probleem, et eelmiste jõulude ajal sõin piparkooki ja hammustasin täiesti terve hamba puruks, nimelt alt reast 6. hamba. See ehitati üles, aga ilmselt oli juures siiski mõra ja mingi hetk hammas nimega Cracky hakkas taas valutama. Nüüd tõmmatakse see välja. Rest in peace Cracky.
Kuna olen 22a vana, tulevad mul ka tarkusehambad. Alles nüüd? Vähemalt üleval nad on olemas. Mõlemalt poolt ilusti paigas. Kõik on tip-top, aga alumisel real tarkuse(hambaid) veel näha pole. Ma ise usun, et nad tulevad veits hiljem. Mul on väike lõualuu, mega pisikesed hambad. Kas seoses Cracky surmaga võib see mu suu ohtu seada? Mitmel pereliikmel sama jamaga, aga neil see tarkusehammas lükkas hamba edasi ja sinna jäi väga väike vahe. Kuidas näete teie olukorda?
Implataadi jaoks kahjuks raha pole ja silda ei tahaks ka teha kuna see lõhuks kaks täiesti tervet hammast ära. Palun kujutlege natuke seda pilti ja öelge mida näete teie selles ja ehk oskaksite soovitada variandi mis ei lõhuls mu hambaid ja asendaks Cracky?
Tean USAS tehakse nii, et liimitakse kahe hamba vahele uus hammas, see ehitatakse kohapeal erinevatest kihtidest üles. Umbes 15 minuti töö. Eestis sellist asja veel ei ole. Natuke olen juba uurinud. Aitäh teile, et leidsite aega lugeda. =)
Reet Pallase vastas (2009-12-28 11:31)
Tere Ereky,

6. hammas on kogu suus üks olulisemaid mälumishambaid. Selle puudumisel hakkad alateadlikult rohkem sööma teise poolega, see agapõhjustab pikapeale parema ja vasema poole erinevat kulumist ja sellest tulenevalt ka alalõualiigese probleeme. Õige on ka see, et defekti ümbritsevad hambad hakkavad nihkuma defekti suunas - ülemine hammas lõikub allapoole, kõrvalhambad kalduvad viltu defekti poole. Vahel nihkuvad tasahaaval kogu kaare hambad, nii et vastava kaare keskjoon e. keskmiste hammaste vaheline kujuteldav joon on noihkunud võrreldes vastaskaarega defekti suunas.

Seega on mõistlik puuduv hammas asendada. Selleks on alati mitmeid võimalusi. Üheks võimaluseks on tõepoolest puuduva hamba asendamine implantaadi e. kunsthambajuure ja sellele ehitatud krooniga. Implantaat on iseseisev ega sõltu teistest hammastest. Kindlasti stabiilne ja pikaealine lahendus.

Teine võimalus on konsulteerida ortodondiga, kui keeruline oleks konkreetses olukorras 7-nda ja 8-nda e. tarkusehamba ortodontiline nihutamine defekti suunas. Ortodontilise ravi käigus liigutatakse kogu hammast koos juurega, nii et hamba kaldenurk jääb tavapäraseks ja hamba pikaajaline perspektiiv on hea.

Kolmas võimalus on tõesti asendada puuduv hammas sildproteesiga. Tavalise silla valmistamisel tuleb aga lihvida kõrvalhambaid. Kui need on täiesti terved ja ei vaja kroonimist, pole neid ehk mõtet kahjustada. Liiati jääb sild alatiseks sõltuma tugihammastest - kui ühega neist peaks kunagi midagi juhtuma, tuleb välja vahetada kogu sildprotees.

Nn. 15-minuti töö e. kohapeal hamba üles ehitamist erinevatest kihtidest tehakse küll ka Eestis, aga tegu on ajutise lahendusega näiteks ajal, mil implantaat luustub. Tegu on nn. kergsillaga, mis valmistatakse komposiitmaterjalist ja mis kinnitub kõrvalhammaste külge.

Igal juhul soovitan ravi planeerimiseks ja konsultatsiooniks pöörduda hambaarsti juurde, kes konkreetset olukorda nähes oskab välja pakkuda juba konkreetsemaid lahendusi.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.