Küsimus nr 4672

Kristiina küsis (2. dets 2009)
Tere !
Mul on selline mure: Parodontiidi tõttu on ülemise 6.-nda purihamba ümbert luu hävinud nii sügavalt, et toiduosakesed kogunevad lausa juure harude vahele, tekitades põletikku. Raviks soovitas arst 3-haruliselt juurelt ühe juuretipu eemaldada. Kurb on aga see, et hammas ise on muidu päris korras ja selleks protseduuriks tuleks hammas kõigepealt suretada. Kas oleks ka mingeid muid võimalusi sellise probleemi raviks ? Lugesin tundlike hambakaelte katmisest täidismaterjalidega.
http://www.hambalaser.ee/index.php/?id=18
Kas ka paljastunud hambajuuri ei saaks niimoodi katta, et takistada parodontiidi edasiarengut?

Tänades,
Kristiina
hambaarst Marek Vink vastas (6. dets 2009)
Marek Vink Parodontiiti põhjustavad hamba juurepinnal pesitsevad mikroobid (mitte toiduosakesed). Haigust saab kontrolli all hoida seda bakterikooslust mehhaaniliselt eemaldades.
Nii ei ole abi juurte hargnemiskoha "kinnimüürimisest", vaid tuleb hoopis luua tingimused, et seda õõnsat kohta saaks näiteks hambavaheharjaga puhastada. Selleks tehakse tunnel juurte vahel avaramaks või vajadusel eemaldatakse üks juurtest. Tõenäoselt osutub vajalikuks ka juureravi protseduur, sest juurepind võib olla hüpertundlik või juure eemaldamise käigus paljastub närvikamber.
Põhimõtteliselt on võimalik luud kõrgusse hamba ümber ka kasvatada, kuid selline operatsioon on keeruline ja kallis ning haiguste põhjuste kontrolli all mittehoidmisel ka mõttetu.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn