Küsimus nr 4652

Jelena küsis (26. nov 2009)
Tere,
Mul järgmine mure, täpselt nädal tagasi käisin Hambapolikliinikus tarkuse hammast eemaldamas, kuna ta oli osaliselt lõikumata, suuhügieen oli ebapiisav, tekkitas ebameeldivat lõhna suus, vahest tekkis ka põletik hamba ja igeme vahele.
Ühesõnaga otsustasin, et tuleb arsti poole pöörduda. Arst vaatas üle,tegime röntgeni, selgus, et hullu pole, juured kasvavad hambal otse ja tõmmata saab. Hakkasime tõmbama, tõmbas 40 minutit kokku, kogu muusika, pani õmbluse peale, kõik. Järgisin arsti õpetusi kummeli teega loputamisest jne hoolikalt, võtsin ibumaksi, kuid kolmandal päeval läks haav juba hulluks, tekkis põletik, ja oli väga valus,vaatamata ibumaksi manustamisele. Lisaks sellele kõigele tekkis tuimestavast süstist lõua ja huule tuimus.
Olin täiesti õnnetu, arst lohutas mind, ütles, et tuimus kaob kindlasti, puhastas haava, pani rohtu reedesel päeval, kirjutas mulle antibiootikumit "Amoxicillini" 500 ml, kaks korda päevas, ja tugevaid valuvaigisteid, mida tuli võtta üks tablet ööpäeva jooksul, ning loputada endiselt haava kummeli teega, esmaspäevasel päeval käisin seda rohtu välja võtmas, nagu arst ütles.
Kahjuks siiani on asi imelik, tuimus ära ei kao, haav valutab ja suus paha lõhn, loputan ikka kummeliga, kokku olen arsti juures käinud kolm korda, asi küll õige pole, imelik, et peale rohu eemaldamist haavast niidid läksid ju katki ja nii see jäi, nüüd on suur auk higemes, see kõik teeb murelikuks, ja see tuimus, see on väga häiriv, õnneks on pindmine nahapealne, keelt ja suuõõnt tunnen, praegu ei saa und, kuna haav valutab.
Mis Teie arvate, äkki on vale antibiootikum, äkki peaks konsulteerimi mõne teise spetsialistiga, kas oskate soovitada kedagi? Homme helistan jälle arstile, kuid olen väga skeptiline, kogu tema käitumine ja selline kobarlikus.... vabandust, ei tekita usaldust enam.
Timo Paberit vastas (2009-11-27 13:26)
Tarkusehamba eemaldamine on alati traumaga seotud protseduur, mistõttu haava paranemine võibki olla komplitseeritud. Samuti võib teatud juhtudel tekkida alveoliit ehk haavapõletik. Amoxicillin on igati adekvaatne laia toimespektriga antibiootikum, mille manustamine võimaldab põletikureaktsiooni maha suruda.
Alveoliidi korral võib tekkida vajadus haava korrigeerimise ja puhastuse järele. Soovitan siiski kolleegi usaldada, sest kuna tema hamba eemaldamise teostas, on ta ka kõige paremini ravijuhuga kursis ning meie eesmärk on alati abi anda, mitte komplikatsioone põhjustada. Selle protseduuri korral on need aga vahetevahel paratamatud.
Nahatundetus on seotud kirurgilise traumaga, sest närviharu, mis nahka innerveerib, võib anatoomiliselt asuda tarkusehamba juurte lähedal. Harvadel juhtudel võib olla närviharu ka seotud hambajuurtega, mistõttu hamba eemaldamine võib tuua kaasa lisatrauma. Tundlikkuse taastumine võib võtta kauem aega. Vahetevahel paar aastat või veelgi enam.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.