Küsimus nr 460

Laura küsis (12. nov 2002)
Ma olen alles 14 ja täna ma sain oma hambaarstilt teada et mul on natuke igemepõletik ehk parotontoos. Seda on mul praegu veel väga vähe ainult tagumiste hammaste hambaäärsed igemed on natuke punased. Olen kuulnud et sellest haigusest ei saa kunagi lahti, vaid seda saab ainult edasi lükata hammaste väga hoolika hooldamisega. Ma tahaks teada, kas sellest haigusest ei ole tõesti võimalik lahti saada ja kas see lõpeb alati hammaste välja kukkumisega ja igemete taandumisega??Ja kas ma peaks minema mõne spetsiaalse arsti juurde??
hambaarst Ivo Ost vastas (13. nov 2002)
Ivo Ost Ilmselt see igemete punetus siiski ei ole veel parodontoos. Asi algab igeme põletikust gingiviidist, mis on parodontoosi algstaadium ja kui hammaste eest mitte hoolitsed, siis tõesti areneb asi aastatega ja kujunebki parodontoos. Hammaste eest tulekski selleks hoolitseda, et mitte lasta asjal nii kaugele areneda. Korraliku suuhügieeniga inimesel parodontoosi tekkimine on vähetõenäoline.

Üks soovitustest on hammaste õige harjamine - tuleb kindlasti hästi hoolikalt puhastatda hammaste piirkonda, kus hambad lähevad üle igemeks, et ei koguneks kattu igemetaskutesse. Sellega välditakse gingiviidi teket, soovitan puhastada hambaid kui võimalik ka peale sööki. Peale happeliste söökide söömist (mahlad, tsitruselised) võiks oodata enne hammaste harjamist 20-30 min. Vähemalt kord päevas tuleks puhastada kõik hambavahed hambaniidiga. Soovitan muretseda ka elektriline hambahari, millega on palju lihtsam kätte saada tavalise harjaga raskelt kättesaadavaid kohti, kuhu tavaliselt koguneb katt ja tekib hambakivi, mis põhjustavad gingiviiti.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Ivo Ost on vastanud teistele küsimustele
Ivo Ost
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000 Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia
Seotud asutusega:
Stomms OÜ Pae 25, II korrus, Tallinn