Küsimus nr 455

Kerli küsis (11. nov 2002)
Mul on selline veidi imelik küsimus. Mina kardan väga hambaarsti, kuna käisin hiljuti, sest hammas valutas ja oli suur auk ja kuna muu ei aidanud, siis arst pani mürgi peale ja nüüd pean tagasi minema ja sooviksin enne teada, et kas see mürk ikka suretab närvi ära, et kui nüüd uuesti lähen kas tunnen veel valu ja kui tehakse süst, et kas see ikka aitab valu vastu ja kui ruttu need süstid (tuimestused) mõjuvad.
Kui mürk on hambale peale pantud, et närv ära sureteda ,et mis edasi saab kas hakatakse ka hambajuure kohti selle peene nõelaga puhastama või piirdutakse ainult puurimisega, sest kuna eelmine kord tehti väga haiget siis on nüüd minnes üsna suur hirm ja ma ise loodan väga et enam haiget ei tehta.
Reet Pallase vastas (2002-11-18 15:56)
Teie hambal oli hambanärvi põletik. Kui hammas on tugevas põletikus, ei pruugi ägeda põletiku tõttu muutunud keskkonnas tuimestussüst mõjuda ja vajalikuks võib osutuda mürgi panemine hambasse. Taoline hambanärvi põletik on pöördumatu protsess ning põletikus närv tuleb hambast kindlasti eemaldada. Mürgi panemise eesmärk on närv ära suretada - nii ei põhjusta selle eemaldamine patsiendile valu. Mürke on erineva tugevuse ja erineva toimeaja pikkusega, sellest sõltub, millal on järgmine hambaarsti visiit. Mürk peaks tapma närvi nii, et järgmisel korral enam haiget ei tehta. Kui peaks juhtuma, et mürgi toime ei ole olnud piisav, võib teha tuimestussüsti, mis järgmisel korral kindlasti toimib. Süst mõjub juba mõne minuti jooksul.

Järgmisel korral puhastatakse kanalid nõeltega (aga peale mürki ja/või tuimestust ei ole see enam valus) ning ilmselt viiakse kanalitesse nädalaks ajaks ravim, hambale jääb ajutine täidis. Kui kõik on korras, täidetakse ülejärgmisel korral juurekanalid ja hambale võib täidise peale panna.

Kui juurekanalid jäävad puhastamata, jäävad põletikku tekitanud mikroobid kanaleisse elama ja põletik levib juure alla. Seepärast on kindlasti vajalik kanalid ära puhastada ja täita.

Vt lisaks artiklit: Juurekanalite ravi
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn