NB! Seoses eriolukorraga on Eestis plaaniline hambaravi peatatud! Vältimatut hambaravi pakkuvate kliinikute nimekirja leiad siit.

Küsimus nr 445

Jaanika küsis (5. nov 2002)
Mu tütar on 4aastane. Tal hakkasid hambad lagunema 1,5 aastaselt, siis vaatas perearst hambad üle ja ütles pole hullu. Aga nüüd on asi väga kurb, tal on ülemised hambad üleni mustad ja on näha ainult musti igemeid. Ülemised hambad on läbi, kuigi ta ikkagi peseb neid. Aga mida teha? Kas see rikub ka uued hambad, mis hiljem kasvavad? Mida tehakse, kui hambad on nagu murdunud ja on näha ainult igemeid?
hambaarst Marek Vink vastas (6. nov 2002)
Marek Vink Tegemist on tüüpilise lutipudelikaariesega. Hambad on hävitanud mikroobid, mis on oma toidu saanud lutipudeli magusast sisust. Juuretüükad (kui neid ravida ei saa), tuleb eemaldada, sest pisikud levivad sealt sülje kaudu ka veel tervetele hammastele. Samuti tungivad haigustekitajad mustavate juuretüügaste kaudu lõualuusse, kurnates nii haigustekitajatega organismi, kui ka otseselt jäävhammaste algeid kahjustades.
Kindlasti tasub minna lapse suud näitama hambaarstile (soovitavalt laste hambaravile spetsialiseerunud pedodondile, kes töötavad suuremates kliinikutes).

Vt lisaks artiklit: Lutipudelikaaries - lapse hammaste suurim vaenlane
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn