Küsimus nr 4434

Eha küsis (11. sept 2009)
Tere! Kahe-aastasel lapsel on ülemised hambad katkised. Hambaarsti ja üldse kõiki arste kardab väga. Kas ainuke võimalus on üldnarkoos? Lugesin ka naerugaasist ja rahustitest, on need paremad ja kas neid kasutatakse?
Aitäh!
Jan Orn vastas (2009-09-17 15:14)
Tere,
Naerugaasi Eestis minu teada ei kasutata. Rahustite kasutamine on võimalik, kuid ka see ei pruugi anda soovitud tulemusi. Kõige kindlam on narkoos, kuid enne ükskõik millise meetodi vahel valides, on siiski vajalik arsti juurde minna ja temaga koostöös proovida lasta tal lapse hambaid ravida. Nagu Te isegi teate, pole hambaravi üldiselt valus vaid mõningal määral ebameeldiv.
Laps väljendab oma hirmu tavaliselt nutuga. Kui sellest ära ehmuda ja mitte lasta arstil tegutseda, ei saa laps mingit kogemust ja olemegi "lõhkise küna ees"- laps kardab, aga tegelikult ei tea ta isegi mida. Laste puhul ei pruugi esimesel-teisel visiidil üldse ravini jõuda vaid see võib piirduda kabineti ja instrumentide ning koha tutvustamisega. Põhimõtteliselt on asi sarnane Kanal Kahes näidatava Foobia saatega, kus sammhaaval liigutakse edasi ja saadakse oma hirmudest võitu. Hambaravi hirmust jagu saamiseks läheb samuti aega ja laste puhul on see eriti raske ning nõuab ka arsti ja vanemate vahelist koostööd.

Tervitades,
Jan Orn
Jan Orn Jan Orn, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Seotud asutusega:
· Nigul ja Orn Hambaravi OÜ Sõbra 56a, II korrus, Tartu, Tartumaa