Küsimus nr 4342

Urmo küsis (2. aug 2009)
Käisin kolmapäeval hambaarstil. Probleemiks põletikuline hammas. Purihamba kõrvalolev hammas oli katkine ja selle alla tekkis äge põletik. Pool suulage on paistes. Hambaarst puuris kaks kanalit lahti, "eemaldas mäda" (ma küll aru ei saanud et ta sealt mingit mäda oleks kätte saanud kuna paistetuse surve ei alanenud grammigi). Pani mulle kanalisse miski rohu ja proovi plommi või kuidas iganes seda ei kutsuta. Kirjutas ka tabletid. Metronidazol, põletiku vastu. Koju jõudes hakkas paistetus veel hullemaks minema. Lõpuks kui valu oli nii suur et mul hakkas pilt tasku minema käis suus "plaks"Jah oh üllatust, mäda voolas nii mis jube. Ainuke aga on see, et mäda tuli igeme ja hammaste vahelt. Kuna see plomm tuli ka järgmine päev ise suust ära koos selle vatitupsuga siis ei hakanud ma enam selle arsti juurde tagasi minema. Täna on juba põhapäev ja mäda muudkui pressib ennast igeme vahelt välja. Vahel tuleb keelega seda paistetust suruda muidu ei pressi välja. Kanalitest ei tule mitte miskit. Mille krdi eest ma selle 800. -eeku maksin jääb mulle arusaamatuks. Palusin alguses et hammas eemaldataks aga arst ei pidanud seda vajalikuks. Nüüd aga küsimus. Ega vist see põletik kuhugi kao kui peab niimoodi välja pressima seda, st pole vaba väljapääsu mädal? Kas tuleks hammas eemaldada?
Mandel on paistes samuti kiirgab valutab pea, kohati meeletult. Lümf on ka paistes. Tabletikuur saab ka täna läbi. Nii pika aja peale peaks vist juba mõjuma? St kui ei saa korralikult mäda välja siis ei saa ka ju mingit paranemis protsess alata? Ja kas hammas tuleks siis siiski eemaldada? Ette tänades.
Ivo Ost vastas (2009-08-12 12:38)
Kui hambapõletiku tõttu tekkinud mädaabstsess e. paistetus, on esimeseks ravivõttkes selle abtsessi avamine (skalpelliga lahti lõikamine tuimestava süsti mõju all) ja mäda välja laskimne, peale lahti lõikamist haava asetatakse dreen (kummiriba), et haav paari päeva jooksul kinni ei kasvaks ja mäda ilusti välja saaks tulla. Tavaliselt peale neid manipulatsioone paistetus väheneb ja läheb palju kergemaks.
Kui on paremkas läinud ja suur paistetus kadunud tuleks ka hamba juureraviga alustada, kuna probleemi põhjus siiski hambajuure all ja sellest põletikust tuleks lahti saada ja hammas päästa, selleks ka juureravi. Selle käigus kanalid laiendatakse ja asetatakse kanalitesse kaltsium- hüdroksiid pasta, peale pannakse ajutine täidis (mingit vatti kanalitesse ja ajutise täidise alla ei tohiks panna). Ravimit vahetatakse kanalis mõne nädala tagand ja kui sümptomid kaovad täidetakse kanal ja hammas taastatakse kas täidise või krooiga, kuid sellega ei tasu kiirustada, põletik peaks kaduma.
Kui aga hammas ulatuslikult lagunenud ja seda ei ole võimalik hiljem taastada või hammas tugevalt liikuv ka peale pasitetuse kadumist siis hammas eemaldatakse.
Mida konkreetse hambaga teha otsustab arst, kuna interneti teel ei saa otsustada mis seisundis see hammas on ja kas seda on võimalik päästa.
Kui patsient ei soovi hammast ravida ja nõuab hamba eemladamist, siis seda ka tavaliselt ka tehakse.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.