Küsimus nr 4278

Epp küsis (2. mai 2009)
Tere,
Meie peatselt 6seks saav tütar kardb paaniliselt hambaarsti. Oleme viimased 2 aastat päris mitmete arstide juures tulutult nende aega raiskamas käinud. Tegelikult on ta igasuguse valu suhtes väga tundlik (näiteks sõrme otsast vereproovi võtmine, süst jne.). Aga eks arstid süüdistavas siin vanemaid, et asi on kasvatuses ja annavad mõista, et meie oleme süüdi ja ärge meie aega rohkem raiskama tulge. Oleme proovinud eiteamillega meelitada, aga kui toolile saab, siis heal juhul laseb vaid hambad (ja augud, mida on juba õige mitu) üle lugeda. Nüüd on meil juba 5 jäävhamast ka suus ja olen väga mures, et kaaries ka nendele levib.

Kas laserravi oleks lahendus? Või on narkoosi all ravi ainuke võimalus?

Kas mõlemal juhul haigekassa ei hüvita kulutusi?


Väga kurb & nõutu ema
Reet Pallase vastas (2009-06-01 09:23)
Tere Epp,

Laste hammaste ravimine võib tihti kujuneda üsna väsitavaks ja keeruliseks nii lapsele, tema vanemale kui ka hambaarstile. Hambaid ravimata jätta aga ei ole samuti mõistlik, sest aukudega piimahambad hoiavad tõepoolest suus suurel hulgal just neid mikroobe, mis põhjustavad ka suhu lõikunud jäävhammaste kiiremat lagunemist.

6-aastane laps on juba küllalt suur, et mõista hammaste ravimise vajadust, kui seda talle selgitatakse. Lapsel on oluline aru saada, et protseduur võib olla ebamugav, kuid see on vajalik talle endale, mitte tema vanematele ega hambaarstile, kes mõlemad püüavad teda aidata.

Lapsele ei tohiks kunagi lubada, et talle ei tehta haiget, sest tegelikult me ei tea, millal laps siiski valu tunda võib ning kui see juhtub, tunneb laps, et talle on valetatud ja ta kaotab usalduse. Teiseks tekitab taoline lubadus asjatult hirmu, sest kui valust juba räägitakse, saab laps aru, et küllap siis midagi sellist peab arsti juures ikkagi olema. Kindlasti ei peaks lapsele ka korrutama, et "Sa ju ei lase midagi teha!", nii kinnistame me ise talle just sellise käitumismustri.

Olen kogenud, et kui lastega jutule saada ja aus olla, lubavad nad tegelikult peaaegu kõiki protseduure teha. Usaldus tekib aga tasapisi. Näiteks kardavad pea kõik lapsed esimesel korral näiteks tuimestussüsti. Järgmisel korral aga soovivad enamus lastest tuimestust juba ise.

Soovitan mitte kaotada lootust - inimlaps on ju õppimisvõimeline ja küllap mõistab ta ükskord ka hammaste ravimise vajalikkust. Kui aga kuidagi teistmoodi ei saa, tuleks hambad ikkagi narkoosi all ravida. Haigekassa toetusega peaks minu teada toimuma hammaste ravi Tallinnas Lastehaiglas ja Tartus Stomatoloogiapolikliinikus.

Laserravisse mul antud kontekstis erilist usku ei ole, sest laserpuuriga puurimine võtab võrreldes tavapärase turbiinpuuriga kordades rohkem aega.

Kannatlikku meelt soovides,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32


Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn