Küsimus nr 4213

Madis küsis (9. apr 2009)
Tere!
Esihammas murdus pooleks trauma tagajärjel (närv suretati välja, kuid juur alles). Esialgu kruviti mul tihvt hamba sisse ja ehitati pool hammast juurde. Kuid sellel kippus pidevalt murdumis kohast mõra sisse tulema + värvitoon erines ka. Siis lasin metallokeraamilise krooni panna, kuid see erineb ka värvitooni poolest võrreldes oma hammastega. Arst ütles, et metall kumab kergelt läbi ja ideaalset värvust ei olegi võimalik metallokeraamikaga saavutada. Kuid nüüd aasta tagasi juhtus taas kergem trauma selle krooniga. Nimelt hammas läks trauma tagajärjel sisse poole ja lükkasin ta ise ette tagasi, et hambad kokku suruda. Pöördusin arsti poole, kes krooni paigaldas. Tema soovitus oli võtta kroon ära ja vaadata, kas tihvt on terve või loksub juur. Kuid siis ei saanud arst seda hammast kuidagi ära ja ürituse tagajärjel tulid killud krooni küljest (eest ja tagant) ära. Nüüd, kui on pea aasta viimasest traumast möödas, püsib hammas/kroon tunduvalt paremini (kuid natukene ikka sees pool) ja killud küljest. Nüüd olen aga otsustanud selle krooni ümber teha. Kuna proteesi kõrval olev teine esihammas on pisut viltu, siis arvan, et oleks mõtekas ehk breketitest alustada. See võimaldaks esihamba õigesse asendisse pöörata ja siis selle hamba järgi lasta teha uus kroon. Seoses sellega tekkisid aga järgmised küsimused:
1)Millist vastutust peaks kandma arst, kes üritas mul krooni ära võtta? Kas ei peaks ta uue krooni mulle paigaldama? Nimelt arst ei hoiatanud mind, et tükid võivad ära tulla. Küll aga kartis, et kron võib koos juurega ära tulla. Nüüd on aga tulemus selline, et arst, kes paigaldas krooni, rikkus ta ise ka ära. Küll üritas ta hambamaterjaliga parandada seda hammast, kuid see püsis 3 päeva.
2)Kui lasen uue krooni panna, siis huvitab mind, kuidas üldse sellest vanast kroonist lahti saada? Sest arst proovis sellise spets asjandusega seda krooni ära võtta, mis nagu lõi vastu hammast.
3)Kas breketeid on üldse võimalik panna? Kuna ortodont ütles, et esiteks kipub breket proteesi küljest lahti tulema. Ja teiseks on risk, et protees võib üldse ära tulla, kuna breketite kandmise käigus toimub juurte lahustumine. Ja arvestades seda, et see krooniga esihammas sai trauma. Ise aga arvan, et juurelahustumine ohustab pigem neid, kel hambad puseriti. Või oleks äkki mõtekam ärakäidav traat panna?
4)Millist uut krooni oleks mul mõtekas paigaldada (et värvus, kuju ja kvaliteet oleksid max ideaalselt tagatud)? Implantaati küll ei sooviks, sest juur ja tihvt peaksid ikkagi korras olema (vaadates röntgenit). Mõni räägib, et võiks täiskeraamilise krooni panna. Mõni räägib, et valge metalliga kroon, kuna täiskeraamiline võib esihambal katki minna.
Tänud
Madis, 23 a
Martin Martma vastas (2009-05-26 08:22)
Tere,

1. Üldiselt krooni eemaldamisega kaasnevad alati riskid. See, et trauma saite ei ole ju arsti süü.

2. Alati saab vana krooni puuriga maha võtta.

3. Kui kroon püsib hetkel kindlalt suus ja juur on terve, siis soovitaks ikka breketid panna. Breket võib sealt küll aeg-ajalt lahti tulla, kuid seda saab tagasi liimida.

4. Kui tihvt juures on metallist (kroom-koobalt), siis soovitaks tsirkooniumkrooni (valge metalliga). Kui on tegemist mingi muu materialiga, siis täiskeraamilist.

Üldiselt soovitan tulla konsultatsioonile, sest olukorda nägemata on väga raske anda adekvaatset nõu.

Loodan, et sellest on abi.

Tervitades,

Dr. Martin Martma

Kliinik32

martin.martma@kliinik32.ee
Martin Martma Martin Martma, hambaarst

Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.