Küsimus nr 417

Pilvi küsis (17. okt 2002)
Minu 20-aastasel pojal oli 2 kuud tagasi üliraske trauma, mille tagajärjel puudub 4 purihammast ülalõualuus, 2 esihammast on pooleks, 1 alumine hammas. Lõualuu op järel on paigaldatud 2 plaati ülemisse lõualuusse ja 1 alla. 1 hammas on veel mis tuleb välja tõmmata.
Kui kiiresti tuleks üldse mõelda uutele hammastele, mis oleks tulevikule mõeldes kõige parem variant. Mõtlen materjale, millest uued hambad pannakse -kas trauma puhul on haigekassa poolt mingit soodustust? Momendil on ta sügava puudega, sest ka mõlemad jalaluud olid lahtiste murdudega. Kus näiteks oleks Tartus võimalik sellise raske juhusega võimalik pöörduda? Millises kliinikus on kõige kaasaegsemad võimalused?
Marek Vink vastas (2002-10-18 07:37)
Järelravi võimaluste ja finantseerimise kohta tuleb küsida nende käest, kes esmase raviga on alustanud. Nemad oskavad ravivajadust hinnata ja suunavad vajaliku spetsialisti juurde.
· Kui traumal tekitaja/süüdlane on tuvastatud, võib hammaste taastamise maksumuse välja nõuda sellelt (tavaliselt kohtu kaudu).
· Ka haigekassalt võib küsida, kui korralik seletuskiri ja raviplaani erinevad variandid olemas.
· Kui on olemas riski/elukindlustus, siis maksab see.
· Kui oli autoavarii, siis maksab liikluskindlustus
jne.

Ühtki konkreetset raviasutust nimetama ei hakka. Mujal maailmas pöördutakse selliste tõsiste probleemide korral ülikooli kliiniku poole.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn