Küsimus nr 4153

Rain küsis (18. märts 2009)
Tere. Lugesin siin Teie vastuseid ning leidsin nime ka oma probleemile - "külmavillid" ja suus seespool. Aga ma ei leidnud vastust, et millega saaks neid natukenegi leevendada? Kamistad geel ja kloorheksadiiniga suuveed aitasid mõnda aega aga enam mitte. Olukord on pidevalt halvenev. Alguses olid kolded huule siseküljel, põsel seespool, seejärel keele servas ning nüüd juba tarkusehammaste juures lõualuude kokkupuude piirkonnas. Tarkusehamba juures tekivad juba suured kolded, paistes piirkonnad ning põletiku ajal on valus suud avada ja jõuetus närida (nagu oleks põletikukolle seespool kahe luu vahel). Tahaks olukorra natukenegi kontrollialla saada. Tänan.
Terje Altosaar vastas (2009-03-23 08:08)
Tere Rain

Esmalt, soovitan käia hambaarstil hetkel kui villid suus. Kahjuks külmavillid on ainult üks võimalik haigus.

Nn. "külmavillide" ravi on paraku ainult sümptomaatiline. See tähendab, et ravitakse ainult kaebusi, mis villide või haavandite tagajärjel tekivad. Ravi on põhiliselt valu vaigistav. Vältida tuleks teravamaitselist toitu, happelisi tsitrusvilju ja nende mahlu.

Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata.

Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist). Tavaliselt löövad sellised lokaalsed hädad välja organismi üldvastupanuvõime langusega. Seega tuleb alati kasuks ka tervislik toitumine, piisav kehaline aktiivsus ja üleliigse stressi vältimne.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks kloorheksidiiniga suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid. Vähemalt 1 t enne söömist võib igemetele ja suulimaskestale manustada Aloclair geeli. Aloe vera ekstrakti sisaldav Aloclair© geel moodustab suuõõnde limaskesta kaitsva kihi ning katab mehhaaniliselt tundlikke ja vigastatud pindasid, leevendades nõnda suuõõne villiliste haiguste, aftoosiga koos esineva suu limaskesta haavandi ja teiste suuõõne haigustega seotud valu ja vaevusi.
Soovitan lugeda ka Levinud viirus - Herpes Simplex

Jõudu
Terje
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa