Küsimus nr 4103

T. küsis (27. veebr 2009)
Tere!
Öelge, kas peale seda kui tarkusehammas on normaalselt välja lõikunud, võib ta veel mõjutada eespool olevate hammaste asendit? Mul on nii, et üleval on üks ja all on teine tarkusehammas, mis on korralikult välja tulnud. Ja siis all on hammas, mis on pooleldi väljas, kuid on seal kuidagi kõveralt ja selle pean laskma eemaldada. Ja üks ülemine pole veel märku andnudki, et hakkab välja tulema. Tahaks teada, kas see veel täitsa ilmumata tarkusehammas võib olla kurjajuureks hammaste asendi muutmisele? Kuna hambad ei ole 100% õiges asendis ja ega ole ka nii väga viltu ega vales asendis (kaugemalt vaadates on naeratus viimasepeal), kas siis oleks selle vältimiseks õige kõik ka terved tarkusehambad eemaldada?
Olen plaaninud ka breketravi, kuid sinnani veel ei küündi, kuna esmajärjekorras olen ikka lasknud hambad terveks ravida ja kiireloomulisemad asjad enne teha. Ja uurin siin ka kohe ära, et mis vanuseni oleks asjalik breketravi teha? Praegu olen 21. Ja kas seda on võimalik teha ka nö. Kehvemas seisukorras hammastega, mis muidugi on terveks ravitud?
Ette tänades
Triin Jagomägi vastas (2009-03-02 11:31)
Tarkusehammaste tulek võib muuta hammaste asendit hambakaares. Seda võib teha ka suhu mitte mahtuv tarkusehammas. Arvestades teie vanust, siis tarkusehammaste mõju hammaste reastusele võib olla täiesti märgatav. Samas on muutused väga individuaalsed, mõnel juhul kuhjuvad hambad rohkem ja teistel üldse mitte. Võiksite koos oma raviarstiga panoraamröntgenilt vaadata veel lõikumata hammaste asendit ja ka koos ostustada, et kas hammas vajaks eemaldamist või mitte. Tarkusehamba eemaldamine on traumaatiline protseduur ja rutiinselt seda kõigile soovitada ei saa. Hambakaare kuju muutub ka eaga. Tavaliselt vanemaks saades ruumipuudus süveneb.
Kui hetkel te tunnete, et hambakaar korrigeerimist ei vaja ja teil ei ole tõsist hambumusanomaaliat, siis lihtsalt esteetilisel näidustusel saate hiljem alati ortodontilise raviga alustada.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.