Küsimus nr 4023

Kati küsis (4. veebr 2009)
Tere! Olen mures oma hammaste pärast. 6 aastat tagasi võeti mul ära breketid, raviti ülemist hambakaart. Olen 26. A. Ravi kestis ca 3 aastat, kandsin ka mitut suuplaati, kuna hambad olid kohutavalt puseriti. Alumine hambakaar on siiani puseriti, ravima seda ei hakatud pere finantsilistel põhjustel.
Nüüd on olukord selline, et ülemine hambakaar on nö tagasi läinud, tundub et alumised hambad on ülemised uuesti viltu lükanud. Lisaks kasvavad mul tarkusehambad poolenisti igemest välja, võibolla ka sellest tingitud. Kohutavalt kahju on, kuna tundub et senine ravi on lihtsalt maha visatud. Mõni päev on puseriti lükatud hambad tundlikud, justkui läheksid veel rohkem viltu. Lisaks need hambad, kuhu kinnitus breketivõru, on igeme äärest nagu sisse sööbind, hambal oleks justkui kartulivagu sees- tundlik see aga ei ole ega ka valuta. Olen mõelnud alustada uuesti breketiraviga seekord mõlemale hambakaarele. Kas on võimalik, et need vaod igeme ääres osutavad takistuseks või juba ravitud hambakaart pole võimalik enam ravida. Mis on suuremad riskid teist korda breketiravil. Mida soovitate ette võtta, tahaksin ka ilusaid hambaid. Tänud.
Triin Jagomägi vastas (2009-02-10 22:25)
Tarkusehammaste tulek või muuta hambakaare olukorda. Soovitan teil kindlasti pöörduda teid varem ravinud ortodondi vastuvõtule, kes teab kõige paremini, millisest seisukorrast raviga alustati ja mida ning kuidas tehti.
Tänapäeval kleebitakse ravi lõpus hammaste taha eluaegne reteiner, sest muidu ei saa kuidagi tagada ravitulemuse püsimist. Ühe kaare ravi on veel eriti ebapüsiv, kuna kaarte vahel ei saanud ravi käigus luua korrektseid kontakte. Breketravi koos alakaare raviga on täiesti võimalik, aga eelnevalt peab ortodont hindama röntgenpiltidelt hambajuurte olukorda ülakaares.
Võrud iseenesest vagusid hamba sisse ei kuluta, selleks peavad ravi käigus kaasnema mingid lisategurid, näiteks kogunes katt igemepiirile või on hambaemail mingil muul põhjusel pehme. Uuemate breketsüsteemide puhul kasutatakse tagahammastel kleebitud tuubisid, mitte võrusid.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.