Küsimus nr 3981

Kristel küsis (22. jaan 2009)
Tere!
Mul on juba pikka aega igemepõletik (igemed punetavad, vahel hambaniiti kasutades või harjates ka veritsevad ning mõnes kohas on ige juba 2-3mm taandunud) ja hambaarst soovitas mul kasutada nädal aega selle raviks Corsodyli suuloputusvett. Olen seda kasutanud vaid kaks korda, kuid nüüd ilmnesid paaris kohas sinakad laigud hammastel ja ka keel on sinine. Hambaharjaga pestes need ei eemaldunud.
Küsimus seisneb selles, et kuidas saaksin seda ravimit kasutades võimalikult hästi vältida nende plekkide ilmnemist ehk milliseid toite peaksin sel nädalal vältima (peale kohvi, tee ja punase veini, nagu pakeni infolehes välja toodud on) ja kas peaksin enne sööma asumist suud veega loputama või ravimi pastaga hammastelt maha pesema, et ei tekiks toidu pigmentide ja ravimi vahelist reaktsiooni? Või äkki peaksin hakkama kasutama mingit muud toodet igemepõletiku ravimiseks?

Teid ette tänades!
Terje Altosaar vastas (2009-01-27 09:44)
Tere Kristel

Kui sümptomiks on veritsevad igemed (nt. hammaste pesemisel) võib olla põhjuseks kas igemepõletik või parodontiit. Põletiku diagnoosimiseks ja raviplaani koostamiseks tuleks pöörduda hambaarsti (parodontoloogi) poole. Iseenesliku paranemist ei ole loota. Igemepõletik tekib ebapiisava suuhügieeni tulemusena. Hambaharjaga pestes eemaldame hamba pinnalt poole bakteri massist. Oluline on eemaldada ka teine pool hammaste vahedest. Seega iga päev tuleb hambaharjale lisaks kasutada ka hambaniiti või vaheharja. Põletiku teket soodustavad ka igemel rippuvad täidised ning ruumipuuduses e. puseriti hambad. Kui jätta igemepõletik ravimata võib see kanduda hammast ümbritsevale luule. Luu kõrgus hakkab pikaajalise põletiku tulemusena vähenema ning hambad hakkavad liikuma ja kukuvad välja
Soovitan lugeda:
Ladestused hammastel ning neist tingitud haigused

Erandjuhtuteks on olukorrad, kui suu mehaaniline puhastus on raskendatud (vanurid, arenguhäiretega inimesed) või isegi võimatu (suus on tehtud operatsioon, murrud). Antud juhtudel võib ajutiselt igapäevaseks kasutamiseks (korraga mitte rohkem kui 2–3 nädalat) kasutusele võtta tõhusalt katu kasvu piiravat suuvett, nt kloorheksidiini lahust (maksimaalselt 0,2%). Kloorheksidiini probleemiks on õigupoolest “liiga hea” mõju. Pidev ja korduv kasutamine võib muuta bakterid kloorheksidiinile resistentseks, hammastele, täidistele ja keelele võib tulla pruun pigmentatsioon, maitseaistingud võivad muutuda jne. Allergia kloorheksidiinile on haruldane ja organismi jõudes on imendumine vähene. Nendel põhjustel kloorheksidiin ei ole mõeldud pidevaks ja korduvaks kasutamiseks, küll aga hambaarsti ettekirjutusel ajutiselt kasutades, võib mõju suutervisele olla asendamatu.

Palun pöörduge oma hambaarsti poole igemeraviks ja pigmentatsiooni eemaldamiseks.

Jõudu
Terje
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.