Küsimus nr 397

Hele küsis (2. okt 2002)
Kas hammastele on ikka kasulik süüa neid kõvasid "Küüslaugu leivakesi", mis poes väikepakendites müüakse? Need on ikka täitsa kõvad.
Marek Vink vastas (2002-10-04 09:47)
Hammaste seisukohast on kõige kasulikum võimalikult harva süüa. Ehk siis süüa max 3-5 korda päevas. Vahepeal võiks tarbida ainult vett. Sellisel püsivad hambad kindlasti terved.

Kõnealused rasvas leotatud ja kõrvetatud leivatükikesed pole kindlasti täisväärtuslik toit. Sellised tooted liigitatakse nn prügitoidu hulka. Väiksem mure on see, et need kõvad on, sest hambad on ülekaalukalt kõige kõvem osa inimorganismist. Terved hambad peavad sellisele koormusele kindlasti vastu.
Teine probleem on see, et need pole mitte nn põhitoidukorra aegseks söömiseks, vaid näksimiseks pika ajaperioodi jooksul. Just selline tegevus (pidev happerünnak) lõhub kõige rohkem hambaid. Samas peab tunnistama, et need rasvast nõrguvad leivatükid pole just kõige kariogeensemad. Aga arstina soovitan sellisest prügitoidust (eelkõige kolesterooli ja kantserogeenide tõttu) loobuda.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn