Küsimus nr 3748

Evelin küsis (3. sept 2008)
Tere!
5 päeva tagasi eemaldati mul alumised kaks hammast - nimelt viies ja kuues. Aasta tagasi oli mul tugev juurepõletik nendel hammastel. Nüüd hambaid eemaldades oli kuuenda hamba eemaldamisel tugev valu - korduv tuimestus soovitud mõju ei avaldanud. Hiljem selgus, et hamba juurte all olid mädakotid või midagi taolist. Kodus olin eriti hoolikas - kahel järgneval päeval sõin ainult püreesid ja jõin vett, loputasin suud kummeliteega ja suuloputusvedelikega. Järgmise päeva õhtul hakkas haavakoht ja lõualuu tugevalt valutama, sõin pidevalt valuvaigisteid, põsk natuge paistes ka. Eile otsustasin igaks juhuks käia arsti juures kontrollimas (võttis vastu teine arst), sest mul on nelja päeva pärast ees haiglasse minek operatsioonile. Eile siis selgus, et on tugev põletik ja ma olin sunnitud taluma põrgulikult valulikku protseduuri mille käigus koogiti haavadest - lõualuust mingisuguseid tükke. (Valus väidetavalt sellepärast, et tuimestussüst ei mõju kui on põletik). Arst väitis, et haava olid sattunud toidutükid, kuigi mainisin, et olen olnud ainult tahkel toidul. Nüüd võtan antibiootikume. Mure on selles, et valutab endiselt, põsk on paistes ja palavik on 37,9.
Esiteks tahaks teada, kas see pidev valu (võtan muidugi iga kuue tunni tagant valuvaigistit) ja palavik on sellisel juhul normaalne?
Tahaks teada, kas sellisel juhul tulebki mul jääda käima seda valulist protseduuri tegemas ja kas võib olla põhjus selles, et arstid ei ole korralikult seda põletikulst kohta puhastanud - tükid on sisse jäänud ja põletik vohab edasi?
Kas tõesti ei ole võimalik seda protseduuri ilma valu kannatamata teha?
Jutt tuli pikk, kuid mul on suur mure - põletikuga operatsiooni ei tehta kuid edasi lükata ka ei tahaks - järjekorrad ju pikad.
Ivo Ost vastas (2008-09-08 08:10)
Peale hamba eemaldamist haav võib valutada, see on vältimatu tõsiasi (iga haav valutab), kindlasti polnud mõtet sellist protseduuri teha mõned päevad enne plaanilist operatsiooni, targem oleks olnud hamba eemaldamine teha kas kuu või paar varem või siis peale operatsiooni.
Samuti on suhteliselt sagedane asi, et haav peale hamba eemaldamist läheb põletikku, ja see sageli ei sõltu sellest mida arst on teinud, lihtsalt suuõõnes on tohutult mikroobe ja see võibki olla haavainfektsiooni- ja põletiku põhjuseks (oma suuõõne mikrofloora põhjustabki seda), samuti ka juure all olev põletiku- ja mädakolle ei luba haaval puhtalt ja valutult paraneda. Kui juhtub et haava tekib põletik (alveoliit), siis on abiks tõesti haava puhastus ja kärbunud kudede eemaldamine välja kraapimise teel tuimestava süsti all ja tõesti vahest juhtub et on raske seda haava jälle tuimaks saada, kuigi võib alati süsti juurde teha ja üritada siiski piisav tuimestus saavutada. Peale haava puhastamist üldjuhul paraneb seisund ja haav paraneb tavalisel moel, kuid see ei tähenda et haav on juba järgmisel päeval paranenud.
Eemaldatud hamba haava paranemine võtab aega 2-4 nädalat, sõltuvalt haava suurusest ja muudest asjaoludest. Mitme hamba eemaldamisel korraga on haav vastavalt suurem, ja paranemine võib olla vaevalisem ja aega nõudvam.


Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn