Küsimus nr 367

Pille küsis (10. sept 2002)
Alt paremalt viies hammas kaks aastat ravitud ning juurekanalis on kruvi. Paar kuud tagasi kerkis hammas ja alla juuretippu oli tekkinud tsüst. Arst on nõutu ja soovitab hamba välja tõmmata. Mina ise seda ei tahaks. Kas on teisi võimalusi?
hambaarst Marek Vink vastas (11. sept 2002)
Marek Vink 1. Kui võimalik, siis teinekord õnnestub kruvi kanalist eemaldada ja juureravi uuesti teha (mis kõrvaldab juuretipu piirkonna põletiku põhjuse).

2. Kui kruvi pole eemaldatav, aga juuretäidis muidu OK (mis ilmselt seda pole, sest siis poleks ju ka põletiku põhjust), on võimalik põletiku kolle koos põhjustajaga (juuretipu piirkonna põletikuga) eemaldada operatsiooni (apikotoomia) teel.

3. Kui naaberhambad on nii ehk nii väga suurte täidistega, mis vajaksid kroonimist, võib ka kõne all oleva hamba eemaldada ja eemaldatud hamba kohale asetada naaberhammaste kroonidele kinnituva krooni (ehk valmistada silla).

4. Kõige lihtsam (ja odavam) on muidugi lasta põletikus hammas eemaldada. Uue hamba saamine sinna kohale läheb küll kümneid kordi kallimaks.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn