Küsimus nr 349

Evelin küsis (22. aug 2002)
Mul on probleeme hammaste korrashoiuga. Lapsena oli vaid korra vaja külastada hambaarsti, kuid nüüd tekkib neid augukesi ja tumedat kattu väga kiiresti ja üsna palju. Kas on mingid konkreetsed faktorid, mis seda soodustavad? Olgu öeldud, et pesen hambaid korralikult iga õhtul ja hommikul, ei suitseta.
Timo Paberit vastas (2002-08-23 10:46)
Hambakaariese tekkes mängivad rolli mitmed asjaolud: vastavate mikroobide olemasolu ning hulk suuõõnes, dieet - st. toidukordade arv ning süsivesikute osakaal toidus, sülje eritumise kiirus, hambakatu olemasolu jne. Hoolimata nende faktorite omavahelistest suhetest, on kaaries eelkõige siiski käitumishaigus. St. õige ning tervisliku käitumise abil on võimalik haiguseriski vähendada ning viia miinimumini. Selleks tuleb:

1) Harjata hambaid pehme hambaharja abil 2 korda päevas, kusjuures ülioluline on seejuures õige harjamistehnika tundmine ning süstemaatilisus. Hambapesu peaks ajaliselt kestma vähemalt 3 minutit.
2) Puhastada vähemalt 1 kord päevas kõiki hambavahesid hambaniidiga, jällegi oluline õige tehnika valdamine.
3) Limiteerida toidukordade vahel toimuvaid nn. "näksimisi", vähendada süsivesikute osakaalu toidus (maiustused, saiakesed, magusad joogid jne.)
4) Külastada hambaarsti vähemalt 2 korda aastas professionaalse hammaste puhastamise ja suu tervise kontrolli eesmärgil

Põhjuseks võib olla ka nt. hammaste pigmeteerumine või igemepealne hambakivi. Hammaste pigmeteerumist soodustavad teatud toiduained (nt. kohv, tee, punane vein jne).

Loe lisaks artiklit Ladestused hammastel ning neist tingitud haigused ja Hambakaariese tekkepõhjused.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn