Küsimus nr 3398

Katukas küsis (14. veebr 2008)
Tere!
Olen juba korra oma murega siia kirjutanud ja saanud vastuse dr. Ivo Ost`ilt: http://www.hambaarst.ee/virtarst.php/?id=3341
Probleemiks on ikka paremalt ülevalt 1/7 hammas. Hammas on saanud 3x ravimi ja ajutise täidise, 2x hakkas valutama ja lõi paistetuse üles. Viimasel korral hammas valutama ei hakanud, küll aga lõi jälle paiste. Oma hambaarst on kindlal veendumusel, et parem see hammas välja tõmmata...
Nüüd käisin ühes teises hambaravikliinikus konsultatsioonil ja tehti väike röntgenpilt antud hambast, millelt ilmnes hambajuure all põletikuline kolle. Sealt sain kaasa soovituse, et hoida siis hammast lahti veel pool aastat (kui kannatab), teha loputusi kummeliteega ja hoida kummelitee padjakest põses konkreetse hamba kõrval. Samas olen kuulnud, et tehakse ka mingit juuretipu operatsiooni. Kas antud hambaga ei oleks võimalik seda teha?
Kuidas veel annaks seda põletikukollet ravida? Veebruarikuu alguses tegin läbi Metronidazoli kuuri. Seetõttu seda antud hetkel tarvitada ei saa. Kas mõnest AB-st võiks abi olla? Kui on kahtlustada rasedust, siis kas üldse tohib AB-kuuri teha ja kui, siis millist?

Ja lisaks veel ka selline küsimus, et siit lehelt silma jäänut jutt süljetesti tegemisest. Kas seda saab teha igas hambaravikabinetis ja iga hambaarst? Kuidas testi tegemine välja näeb?

Tänan ja kõike paremat soovides:
Katukas
Ivo Ost vastas (2008-02-18 12:19)
Lahti hoidmine ei ole kindlasti hea ravivõte, pool aastat hamba lahti hoidmine lõppeb kohe kindlasti hamba ekstraktsiooniga. Kui põletik mitme kuu jooksul ravile ei allu, siis ilmselt sellest midagi välja ei tule ja hammas tuleks eemaldada. Kohe kindlasti ei ole soovitatav raseduse ajal käia põletikulise/ paistes hambaga ja süüa veel antibiootikume. Ilmselt oleks targem siiski see hammas eemldada.
Kui aga põletik allub klassikalisele ravile: laiendatud kanalites Ca(OH)2 pasta ja ajutine täidis peal, siis võib olla õnnestub hammas päästa.

Muud targemat raske öelda/lubada.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000 Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Seotud asutusega:
· Stomms OÜ Pae 25, II korrus, Tallinn