Küsimus nr 3355

lii küsis (27. jaan 2008)
Tere!

Olen märganud, et minu hammaste (eriti hästi on seda näha muidugi esihammaste puhul) küljed ja alumised servad, nii umbes millimeeter, on muutunud hallikaks või läbipaistvaks-õhukeseks lausa. Näiteks, kui hambaid pesen ja panen keele esihammaste taha siis näeb seda eriti hästi.

Olen kandnud keraamilisi breketeid ja praegu olen ravi viimases etapis ehk kannan plaati. Kui breketid ära võeti, siis ortodont muidugi puhastas hambaid. Umbes nädal-paar pärast seda tegi puhastuse ka tavaline hambaarst.
Võiks minu mure kuidagi sellega seoses olla, et hambaid puhastati liiga palju? Samas, ortodondi puhastus ei võtnud ära tumedaid laike hammaste taga, ta puhastas ainult eest.

Kas selline asi on pöördumatu ja süveneb? Kas hambad võivad muututuda üleni halliks-läbipaistvaks :( ? Võib see seotud olla ka mingi (millise) vitamiinipuudusega? Sest küüned on mul samuti hapraks muutunud - kui siin seos võib olla.
Mul on alati olnud ilusa värvusega ja tugevad hambad.

Äkki otsin peale ortodontilist ravi hoopis liigset täisulikkust ja uurin oma hambaid liigselt... :S

Tänan ette!

Teravitades
Lii

Triin Jagomägi vastas (2008-02-04 15:26)
Breketite eemaldamisel eemaldatakse hambapinnalt liimikiht, millega breketid hamba peal seisid. Natukene võib eemalduda ka hambakude, aga see ei tee kohe kindlasti hambaid läbipisvamaks, sest sellises koguses ei eelmalda hambakudet ükski orodont. Vahest olete breketravi ajal kohanenud hambavärviga, millele andsid varjundi ortodontilised aparaadid. Kuna teie ortodont ja ka hambarst teavad teie hambaid kõige paremini, siis soovitan kõigepealt küsimusega nende poole pöörduda.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa