Küsimus nr 3307

Merle küsis (12. dets 2007)
Küsimus ortodont Triin Jagomäele:
Tere
Panin oma lapsele küll aja ka Teie vastuvõtule, kuid tekkis küsimus kas 3,5 a lapsele on võimalik adenoidse suu ravi? Hingab pigem suu kaudu kui nina kaudu, magab öösel suu lahti ja keel on hammaste vahel. Adenoidid ja mandlid on ära lõigatud 1a tagasi. Uued adenoidid olevat küll mingil määral tulnud, kuid ei pidavat olema nii häirivad.
Ette tänades
Triin Jagomägi vastas (2007-12-17 08:22)
Nii väikesel lapsel me ortodontilise- või siis aparatuurse raviga kindlasti pihta ei hakka. Iga aasta ka adenoidi lõigata ei ole vajadust. Kui hingamisteed on vabad, siis saab teha erinevaid harjutusi, et laps õpiks nina kaudu hingama. Kui ninahingamine on takistatud, siis ei saa tal keelata suu kaudu hingamast, sest organismil on ju hapnikku vaja. Siis tuleb tegeleda lapse terve hoidmisega ja haigustele vastupanuvõime suurendamisega ja lihtsalt kasvamisega. Selles osas aitab teid kindlasti teie perearst. Harjutusi saame meie - ortodondid soovitada. Ortodontilise või aparatuurse raviga alustatakse kõige varemalt umbes 7 aasta vanuses.

Vt lisaks:
Ninahingamisfunktsiooni häire
Kuidas õpetada last nina kaudu hingama
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa