Küsimus nr 3235

Sveta küsis (7. nov 2007)
Sünnituseni on jäänud veel kuu aega. Ülemine tarkusehammas läks katki ja hakkas valutama. Seda hammast on ka enne parandatud. Käisin hambaarstil, ütles et röntgenit ei saa teha ja väljatõmmata ka nagu ei tahaks, kui pole röntgen tehtud ja ega ma ise ka ei tahtnud, sest tõmbamised on olnud väga rasked. Kuna valu väga tugev veel ei olnud siis leppisime kokku, et kui ikka hulluks läheb siis süst ja mürk. Ja valutabki ja ige on ka paistes. Kas see mürk nüüd aitab ja kas see raseduse lõpus ohtlik pole? Või mida üldse ette võtta? Põletik ei ole ju ka hea, kui ravimata jätta.
Reet Pallase vastas (2007-11-19 12:18)
Mina tõmbaksin selle hamba ikkagi välja. Tarkusehamba eemaldamine on peaaegu alati tüsilik alalõuas, aga kuna ülalõuas on luu poorsem, verevarustus tihedam ja tavaliselt ka tarkusehammas väiksem (tavaliselt ka väiksem kui teised ülalõua purihambad), et ole trauma enamasti nii suur ja paranemine nii raske.

Minu silmis on ainus tõsisem risk selle hamba tõmbamisega see, et kui teie ise tõmbamist väga kardate, produtseerib teie organism stressihormoone ja on olemas väike tõenäosus, et sellest tulenevalt hakkab sünnitus lihtsalt varem pihta.

Alternatiivina tõmbamisele näen tuimestuse all hamba ja juurekanalite puhastamist ja/või tsinkeugenooli (nelgiõli) baasil ajutist täidist. Nelgiõli toimib rahustavalt ja hambavalu annab selle peale tavaliselt järgi. Aga sel juhul peaksite ikkagi niipea kui võimalik pärast sünnitust hamba eemaldada laskma.

Mis puudutab röntgenpildi tegemist või ka tuimestust, siis mõlemat võib teha ka raseduse ajal, kui nendest saadav kasu on suurem kui sellega kaasnevad riskid. Ja antud juhul see kindlasti nii ka on. Hindaksin ka mürgi ohtlikumaks kui röntgenpildi, eriti arvestades, et mürki kasutatakse tänapäeva hambaravis järjest vähem.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.