Küsimus nr 3094

Marika küsis (6. sept 2007)
Tere,

Olen 29 nädalat rase ja üks hammas valutab juba päris pikalt. Ravin seda hammast juba mitu kuud. Kõigepealt tehti juureravi, siis vahepeal tahtis arst juba jäävplommi panna, aga ütles, et juured veritsevad ja pani jälle mingit rohtu ja ajutise plommi. Iga kord, kui ta vahetab rohtu, jälle hammas valutab paar-kolm päeva, kokkupuutel on ka valus, siis jälle jääb rahulikuks niikauaks, kuni arstile minek. Viimane kord peale ravi jälle valutas, siis tehti röntgen ja öeldi, et midagi hullu seal näha küll ei ole, aga kirjutati antibiootikum (penicillini). Ma ei julgenud hakata seda võtma, hambavalu läks jälle üle. Nüüd on varsti aeg arstile minna, aga ma mõtlen, kas tasub minna jälle torkima seda hammast. Siit tekkisidki järgmised mureküsimused. Kas ajutine plomm võiks olla kuni sünnituseni? Kas see hambapõletik võib kuidagi olla lapsele ohtlik? Kas see röntgen, mida tehti, ei mõju halvasti kuidagi (röntgeni ajal kaeti keha ära)?
Ma väga loodan, et suudate minu muret natukenegi leevendada ja tänan väga juba ette vastuse eest.

Lugupidamisega ja ette tänades,

Marika
Reet Pallase vastas (2007-09-17 08:49)
1. Antibiootikumravi Penitsilliiniga ei ole lootele ohtlik.
2. Samuti ei ole ohtlik hambast röntgenpildi tegemine - kiirgustase on hambapildi puhul väga väike, kiirgus levib röntgenaparaadi torust avause suunas u. 2 meetrit ja teie keha kaeti röntgeni ajal. Nii et sellepärast ei ole vaja muretseda.
3. Antud kirjelduse põhjel ei tundu mulle, et ka see hambapõletik võiks lapsele ohtlik olla.
4. Hamba võib küll sünnituseni jätta ajutise täidise alla. Põhimõtteliselt võib see ka hamba seisukohast olla soodne. Taolisel juhul võib hamba juurekanalid tihedalt täis panna kaltsiumhüdroksiidpastat ning katta veidi vastupidavama ajutise tädisega.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.