Küsimus nr 2998

Liis küsis (17. mai 2007)
Kui ma hommikuti hambad ära pesen on mu hambad valged. Ja nii kui ma midagi söön, või isegi siis kui ma ei söö midagi, lähevad hambad kohe kollaseks ja tekib hambakatt, keelega on prödi hammaste peal tunda. Millest see tuleb, sest hommikuti on hambad ilusad, peale pesu. Kas asi võib sellest tuleneda, et mul enamus esihambaid on plommitud? Kas saan selleks midagi ära teha kodus, on selleks spetsiaalsed hambapastad äkki vms??
Reet Pallase vastas (2007-05-21 14:11)
Teie küsimusele on üsna raske vastata. Hammastele peaks piisama 2 x päevas pesemisest (2 minutit korraga) ja korra päevas hambaniidiga puhastamisest. Kui mikroobide hulk suus on mingitel põhjustel suurenenud (seda on võimalik kindlaks teha nt. hambaarsti juures süljetestidega), võib teha kuuri kloorheksidiini sisaldava suuloputusvahendiga (nt. Corsodyl, Oral-B jt.) Loputada võiks 2 x päevas, korraga 1 minuti jooksul. Seejuures võiks hammaste pesuga jääda vähemalt pool tundi vahet - kloorheksidiini mõju väheneb kaltsiumi juuresolekul ja hammastele tekib tume pigment, mida saab eemaldada hambaarsti juures.

Kui kattu tekib ainult teatud kindlatesse kohtadesse, võib tegu olla tõesti karedate või hambapinnast kõrgemate täidistega, mis kattu koguvad. Sel juhul aitab hambaarst või suuhügienist täidised siledaks lihvida (või välja vahetada).

Kui kattu tekib ühtlaselt igale poole, võib tegu olla ka suukuivusega. Sel juhul tuleks uurida, mis võib olla selle põhjuseks (üldhaigused?) ja raviks on sülje teket stimuleerivad või sülge asendavad preparaadid. Ka seda saab aga uurida hambaarsti juures.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn