Küsimus nr 299

Merit küsis (12. juuni 2002)
Mul on nädala pärast kooli lõpetamine ja tahtsin hambaid valgendada (valgenduskapega). See pidi võtma palju aega (oli vist 2-3 nädalat). Aga kas on mingi võimalus kiirendada valgendamisprotsessi - samas, et tulemus jääks sama hea ja kestaks kauem? Kui palju peaks selle protseduuri puhul rahalist kulu arvestama? Kui palju kulub esimesel visiidil arsti juures? Palju järgnevatel?Loodan, et oskate vastata. Tänan.
hambaarst Timo Paberit vastas (16. juuni 2002)
Timo Paberit Kiirendatud hammaste valgendamine on tegelikult võimalik, kasutades valgendusgeeli aktiveerimiseks laserit. Protseduuri eeliseks ongi eelkõige kiirus- hammaste tooni on võimalik muuta üheainsa visiidiga. Selle meetodi puuduseks on suhteliselt kõrgem hind. Samuti kurdavad patsiendid sageli hammaste tundlikkuse üle. Seega, kui üldse valgendamisega tegeleda, soovitaksin hambaarstiga eelnevalt nõu pidada, millist meetodit just konkreetsel juhul kasutada võiks.

Isiklikult ei soovitaks üleüldse hammaste valgendamist, kuna kemikaalid, mille abil valgendamine toimub on tugevatoimelised ning võivad kahjustada hambaemaili ja põhjustada hammaste ülitundlikkust. Kui aga on otsustatud siiski hammaste loomulikku tooni heledamaks muuta, peab arvestama järgmiste asjaoludega:

1) Kui valgendamisele kuuluvatesse hammastesse on eelnevalt paigaldatud täidiseid, võib osutuda vajalikuks nende väljavahetamine. Seda eelkõige eeshammaste osas, kuna täidiste toon ei muutu.

2) Kõige kiirem meetod hammaste valgendamiseks on protseduuri läbiviimine hambaravikabinetis. Sel juhul on võimalik kasutada tugevatoimelisemaid valgendusgeele, kuid ka siis on märgatava efekti saavutamiseks vaja mitut visiiti.

3) Valgendamisel saavutatav hammaste toonimuutus ei ole pikaajalise püsivusega.

4) Kui hammastesse on paigaldatud ulatuslikke täidiseid, võib olla mõttekam portselanlaminaatide või hambakroonide valmistamine.

Igal juhul soovitan adekvaatsema konsultatsiooni saamiseks külastada ka hambaarsti. Valgendamise hindu ei hakka kommenteerima, kuna need võivad vastavalt kabinetile väga laiades piirides kõikuda. Igal juhul peab ilmselt arvestama neljakohalise summaga.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Timo Paberit on vastanud teistele küsimustele
Timo Paberit
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus
Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn