Küsimus nr 2740

Peeter küsis (29. jaan 2007)
Käin suhteliselt tihti hambaarsti juures - hambad on nõrgad. Aga juba tükk aega on selline probleem, et hambaarst on kenasti augud ära parandanud plommiga, aga midagi kõva süüa ei saa. Kui kõvemat toitu parandatud hambaga närida, on valus.

Esimene kord oli kuskil aasta tagasi, kus hambaarst parandas augu ära, siis hakkas selle kohaga süües valus. Seega sõin terve aasta ühe suupoolega... Pöördusin mitmeid kordi selle probleemiga ka oma hambaarsti poole, kuid tema oli täiesti veendunud, et plommitud hammas ei valuta - valutab hoopis kasvav tarkusehammas.

Nüüd kuskil kuu aega tagasi tuli see plomm siis välja - sain paar nädalat kenasti süüa jälle selle poolega, valu ega midagi polnud. Aga auk oli vaja ära parandada, seega pöördusin uuesti hambaarsti poole. Ta parandas ära ning nüüd on jälle täpselt sama probleem. Selle hambaga midagi kõvemat hammustades on väga valus.

Ja kuna tekkinud oli ka teine auk, teisele poole suud, parandati see ka ära. Ning nüüd on sama asi ka sellega.

Kas tõesti ei saagi ma nüüd enam kõvemaid asju süüa (köögiviljad, kõvemad puuviljad jne) või siiski leidub sellisele asjale lahendus?

Aitäh.
Reet Pallase vastas (2007-02-08 08:06)
Ühtainsat õiget vastust Teie küsimusele on raske anda. Võimalusi võib olla mitmeid.

Vahel võivad hambad peale parandamist mõneks ajaks (vahel isegi kuni pooleks aastaks) hellaks jääda. Seda nimetatakse postoperatiivseks tundlikkuseks ja see peaks igal juhul aja jooksul vähenema ja lõpuks kaduma. Niimoodi võivad tundlikuks jääda ka hambad, mille defekt oli väike.

Tundlikuks võib hammas jääda ka siis, kui täidis on jäänud pisut kõrgem ja hammas on liiga suure koormuse all.

Hammas võib jääda tundlikuks külmale ja kuumale, kui auk on olnud väga sügav. Sel juhul võivad mikroobid olla jõudnud hamba närviruumi. Hamba tundlikkus süveneb aja jooksul, närviruumis areneb põletik ja hammas vajab juureravi.

Äärmiselt vähetõenäoline, kuid põhimõtteliselt mitte päris võimatu on, et antud täidismaterjal ei sobi Teile.

Viga võib põhimõtteliselt olla ka täidise panemise tehnikas, ehkki ka seda peaksin ma vähetõenäoliseks.

Terve aasta valu kannatamiseks on igal juhul pikk aeg. Ja lahenduse leidmiseks soovitan ikkagi konsulteerida hambaarstidega.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.