Küsimus nr 2678

Maie küsis (28. nov 2006)
Tere
Olen 24 aastane ja mul on keraamilised breketid olnud 2 aastat ülemisel hambareal. Ravi käigus on kolmel korral tulnud ette järgmine situatsioon.
Kui lähen korralisele ülevaatusele siis eelnevalt olid mu hambad juba õiges asukohas ja nagu arstki ütles on vaja ainult tulemust hoida. Siiski peale pingutamist, sest ajapikku pidavat traat ikka järgi andma pisut, olen tundud et hambad pole sama tugevalt fikseeritud ja nädala jooskul on hakanud nad oma algsele kohale tagasi nihmuma, nii et tekkisid vahed. Olin mures ja helistan ja arst ütles et see on normaalne ja kohtume kuu aja pärast, mil ta üle vaatab uuesti. Selleks ajaks olid hammastel vahed sees ja pidi panema traadi asemel uuesti selle pealevenitatava kummi ja nii on olnud kolmel korral. See nagu arst ütleb pikendab mu breketite pealhoidmise aega oluliselt sest nagu aru saan peavad hambad olema fikseerituna vähemalt aasta enne kui mõelda breketite eemaldamisele. Ma tahtsin küsida nõu, et kas on normaalne, et breketiravi käigus kui on juba hambad fikseeritud ja õiges asendis siis peale pingutamist (tangidega keerati traadi sisse keedusid, kuna pidavat ikka venima natuke välja aja jooksul) on tulemus palju nõrgem ja hambad hakkavad esialgsesse kohta tagasi nihkuma?
Tänud vastuse eest!
Triin Jagomägi vastas (2006-12-11 08:24)
Igale aktiivsele breketravile järgneb retensiooniperiood, mil kantakse retensiooniaparaati. Breketid on mõeldud hammaste aktiivseks nihutamiseks, mitte aga retensiooniaparaadiks. Samas kui ravi on väga lühike siis tihti hamba kroonid on jõudnud küll õigesse asendisse, aga hambajuured ei ole lõualuus saavutanud veel vajalikku asendit. Sellisel juhul nihkuvad hambad tagasi. Võib juhtuda ka et raviplaan pole päris õige või ka retensiooniaparaat ei ole piisav. Ülakaares kasutatakse enamjaolt suust eemaldatavat retensiooniplaati, harvem hammaste tagumistele pindadele fikseeritud reteinerit. Alakaares kasutatakse aga enamjaolt hammaste keele poolsetele pindadele täidismaterjaliga fikseeritud reteinerit. Kui hammaste kinnituskudedega on kõik korras siis lisaks retensiooniplaadile saab ajutiselt olukorda fikseerida või toetada ka hammastele fikseeritud reteineriga, kuid lihtam on patsiendile kui saavutatakse stabiilne tulemus ühe retensiooniaparaadiga ning mõnikord tulebki kaare traadi reguleerimisega leida see õige tasakaal.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.