Küsimus nr 265

Ly küsis (21. apr 2002)
Olen 24 aastane.M ind on juba ammu huvitanud, kas on võimalik, et narkoos võib hammastele kahjulikult mõjuda? Kuna alates viieaastaselt u. kuni 10 aasta jooksul olen üle 10 korra operatsioonil olnud ja seega väga palju kordi narkoosi saanud. Mure just sellepärast, et alates 7-aastaselt hakkasid mu hambad väga kiiresti lagunema? Ja kui suurt mõju võis see avaldada minule, kui ema minu kandmise ajal ei toitunud korralikult, kui mitte öelda et suisa väga halvasti, sest minu ema jutu järgi olid tema hambad sellel perioodil lagunema hakanud. Ja kuna küsimuste esitamiseks juba läks, siis huvitab mind,kas hormoonravi ka hammastele mingit mõju avaldab? Söön 4-8 mg medrooli päevas(olenevalt olukorrast) liigesehädade pärast juba 4 aastat.
Reet Pallase vastas (2002-04-24 17:18)
Et narkoos mõjub hammastele halvasti, on vähemalt kaudselt täiesti võimalik. Sõltuvalt narkoosi liigist võib narkoosi ajal olla pärsitud süljeeritus, sülg aga on oluline faktor hammaste isepuhastumisel (loputab hambapindu mehaaniliselt, lisaks mitmed puhveromadused pH tasakaalus hoidmiseks, bakteritsiidne toime). Kindlasti on isegi olulisem aga asjaolu (narkoos ei kesta ju enamasti eriti pikka aega), et narkoosist toibumine võib võtta aega ning hammaste eest hoolitsemine (eriti lapseeas) ei pruugi pärast operatsiooni ja narkoosi meeldegi tulla.
Mis puutub raseduse ajal lagunema hakkavatesse hammastesse, siis sageli on taas põhjuseks suurte muudatuste tõttu teisejärguliseks muutunud suuhügieen. Olulist rolli mängivad siin ka hommikused iiveldushood - suu pH muutub ju maomahladest happelisemaks, hambad hakkavad seetõttu kergemini lagunema. Lisaks võib raseduse ajal tekkida vajadus lisa-kaltsiumi jt. mineraalide ja vitamiinide järele.
MEDROL'i kohta kahjuks täpset vastust ei oska anda. Tõenäoliselt mingil määral võib mõju avaldada, informatsiooni tõsisemate kõrvaltoimete kohta hammastele ravimi tutvustuses aga ei leidu.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.