Küsimus nr 2573

Triin küsis (20. okt 2006)
Minu 8,5 kuusel lapsel on ülemiste esimeste hammaste peal osad kohad valgemad, kas see võib tähendada kaariese tekke algust või lihtsalt on hammaste värvus selline? Ta on lutipudeli otsas olnud juba 3. elukuust.
Reet Pallase vastas (2006-10-24 09:22)
Jah, taolised heledamad laigud hammastel võivad tähendada kaariese tekke algust.

Lutipudelikaaries tekib, kui laps liiga tihti lutipudelist piima või magusaid mahlu imeb või kui laps uinub, lutipudel suus. Nii on suus pidevalt süsivesikuid, mida kaariest tekitavad mikroobid vajavad oma elutegevuseks. Et suu keskkonna pH saaks neutraliseeruda, on vaja aega, mil suu on puhas. Hammaste jaoks nimetatakse seda remineralisatsiooni ajaks e. ajaks, mil mineraalaineid kaotanud hambapind saaks jälle mineraalainete abil tugevust koguda. Suu pH taastub seejuures umbes poole tunniga, nii et kui lapsele nt. iga poole tunni tagant mahlalonks anda, ei jõuagi suu happesuse tase normaliseeruda ja hambad lagunevadki väga kiiresti.

Hambakaaries ei teki aga iseenesest, selleks on vaja mikroobe. Kaariest tekitavad mikroobid ei ole aga lapse suus iseenesest. Need saadakse enamasti vanematelt või hoidjatelt, kes nt. last oma suust läbi käinud lusikaga toidavad või lapse luti oma suust läbi tõmbavad. Seega on hambakaaries sisuliselt nakkushaigus.

Soovitan pidada kinni kindlatest söögiaegadest ja vältida nende vahel küpsiste näksimist või mahla/piima lonksamist. Janu kustutamiseks sobib aga ka toidukordade vahepeal alati väga hästi vesi. Taolise valge laigu staadiumis kaariest tõenäoliselt veel ravima ei hakata, liiatigi on see keeruline lapse väikese vanuse tõttu. Sellises staadiumis kaaries võib õige hoolitsuse korral (lisaks korrigeeritud toitumisharjumustele hammaste pesu 2 x päevas) ka peetuda, st sisuliselt augu areng pidurdub ja jääb sellele tasemele, kus ta hetkel on.

Siinjuures ei saa muidugi ka välistada, et laigud on tekkinud millestki muust (joogivesi, tarvitatavad ravimid vms). Samuti ei saa välistada, et kaaries vajab juba ravi. Sellepärast võite igaks juhuks alati ka hambaarsti juures näitamas käia.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn