Küsimus nr 2468

Eveli küsis (25. mai 2006)
Tahaksin teada, millisel juhul eelistatakse eemaldatavat reteinerit peale ortodontilist ravi ja millisel puhul hammaste taha kinnitatut? (ülemisel kaarel)
Triin Jagomägi vastas (2006-05-30 09:05)
Ülakaare puhul eelistatakse enamjaolt suust ära käivat reteinerit, sest õige hambumuse korral alahambad kontakteeruvad ülahammastega just seal kuhu reteinerit kinnitada oleks võimalik. Ülakaares on fikseeritud reteiner ebapüsivam s.t läheb kergesti katki. Kleebitud reteinerit kasutatakse ülakaares tihti koos suust ära käiva reteineriga siis kui algselt on üksik hammas väga palju pöördes olnud. Väga üksikutel juhtudel asetatakse ülesse kleebitud reteiner ja neil juhtudel peab patsient nõustuma võimalike ebamugavustega retensiooniperioodil s.t võimalikud mitmed reteineri tagasi kleepimise visiidid. Kindlasti aga kasutatakse kleebitavat reteinerit diasteemi puhul (vahe kahe esimese lõikehamba vahel). Suust eemaldatavat reteinerit saab hakata järk-järgult ära jätma 6 kuu kuni aasta möödumisel ravi alustamisest ja kui mõne hamba asend ei taha püsima jääda, saab veel aparaadi abil asendit korrigeerida. Kui kleebitud reteiner on ära jäetud või katki läinud ja hamba asend muutub, siis on võimalik reteinerit uuesti kleepida ainult olemasoleva situatsiooniga suhu või vaja on lisaaparaate probleemi korrigeerimiseks.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.