Küsimus nr 2378

Kaire küsis (15. apr 2006)
Tere!
Pöördun teie poole suures mures ja valus.
Olen 3-kuu vanust beebit imetav ema. Vahetult enne sünnitust lasin hambad veel igaks juhuks üle kontrollida ja arst tunnistas hambad ravituiks. Kuid nüüd, kahjuks, algas hambavalu. Arst tegi valutavast hambast (viimasest hambast alalõualuus) röntgenipildi ja tõdes, et tegu on hambanärvi põletikuga. Ta puuris plommi pealt lahti ja asetas hambale rohtu. Algas veelgi hullem närvivalu, kui enne. Paari päeva pärast (enne ei olnud arstil võimalik mind vahele võtta) üritas arst hambanärvid eemaldada, ma loodan, et see tal õnnestus. Täitis juurekanalid kaltsiumiga (kui ma õigesti aru sain) ja pani peale ajutise täidise. Kutsus tagasi kahe kuu pärast.
Aga kohe, järgmisel päeval, hakkas valutama ülemine, tagant eelviimane, hammas. Valu oli tugev, selline pulseeriv närvivalu. Hammas ise äärmiselt valulik, isegi keelega katsudes valus. Oli laupäev ja õnneks oli avatud Tallinnas Kaarli hambapolikliinik, kust sain esmaabi. See seisnes selles, et arst puuris jällegi hambal plommi pealt (tuimestav süst enne), avas juurekanalid ja asus hambanärve eemaldama. See oli väga valus, tegi veel ühe süsti - ikka valus. Pidin siis lihtsalt ära kannatama selle närvi eemaldamise valu. Ta jättis hamba pealt avatuks ja soovitas loputada suud soodavee või kummeliteega. Aga loomulikult hammas on praegu valulik (see toimus täna), põskkoopa luu samuti valus - kõik on paistes. Kutsus nelja päeva pärast tagasi. Ma loodan väga, et tugev närvivalu tagasi ei tule.
Eelneva jutu lõpuks ma tahaksingi nüüd küsida, kas tõesti ei ole midagi, mingisugust rohtu või viisi, mis imetava emale sobiks, valu vaigistamiseks? Võtsin alguses paratsetamooli ja pärast Ibumaxi (maksimum annustes), kuid see ei leevendanud valu.
Kas tegelikult peaks antibiootikumiravi peale panema - aga sellist antibiootikumi ei ole, mis rinnapiima ei imenduks? Olen kuulnud ka lokaalsest antibiootikumi kuurist, seda mulle ei pakutud. Pean taluma valu edasi. See ei ole praegu küll tugev närvivalu, kuid ebamugav ja elu segav siiski. Olen sellest kõigest äärmiselt kurnatud, sest magadagi ju ei saanud ja söön vaid läbi kõrre jogurtit (närida midagi ei saa).
Mis teie arvate, kas arstid tegid kõik, mis võimalik?
Marek Vink vastas (2006-04-18 10:34)
Hambaarst on ägeda põletiku korral esmaabi andes tihtipeale olukorras, kus tuleb veidi haiget teha, sest tuimastuslahus ei mõju ägeda põletiku korral ettenähtud kombel. Ja kindlasti kulub mõni päev, kuni ägeda põletiku nähud rahunevad. Süsteemset antibiootikumi kuuri on vaja, kui ilmnevad üldised põletikunähud (turse, palavik, tugev valu). Ka imetavale emale võib hädavajadusel antibiootikumikuuri välja kirjutada.
Kaltsiumhüdroksiidi hambasse asetamine tähendab lokaalset mikroobidevastast
ravikuuri.
Kui hammas ikkagi tugevasti valutab ja "kerkinud" hammas takistab söömist, siis tuleks hambaarsti esmaabi vastuvõtule pöörduda, et hamba kontakti vastaslõualuu hambaga kergendataks. Küllap arstid tegid oma oskuste piires kõik, mis esmaabis võimalik. Arstide nimel tahaks vastu küsida, kas patsient samuti teeb kõik, mis võimalik, et hambad terved hoida. Tuletan meelde, et hambakõvakoe haigused on ebatervisliku käitumise tagajärg. Hetkel on hea aeg motiveerida just järeltuleva põlve hammaste tervist hoidma, sest just esimesed eluaastad on kõige tähtsamad...

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.