Küsimus nr 2327

Monika küsis (27. märts 2006)
Tere! Paluksin Teie arvamust minu probleemile. Nimelt olen juba aastaid hädas ühe hambaga - üleval paremalt poolt tagantpoolt teine hammas- mille all on pidevalt põletik. Esimest korda tehti sellele juureravi ja närvide eemaldamine aastal 1997. Peale seda u. 3 aastat hakkas hammas kohutavalt valutama. Läksin teise hambaarsti juurde, kes avas kanalid uuesti ning sealt voolas välja kohutavalt palju mäda, nii et hambaarsti õde tükk aega selle imemisaparaadiga seda kokku kogus sealt. Uuesti raviti ning täideti kanalid. 2004. aastal hakks sama hammas raseduse ajal jälle valutama. Jällegi avati kanlid ning pandi rohtu veel ja veel ja veelkord, põletik ei taandunud. Kuna olin rase, ei saanud antibiootikume süüa, hammas lihviti madalamaks, et ei puutuks alumisega kokku ja nii jäigi. Peale sünnitust mõned kuud hakkas hammas jälle valutama. Jällegi puhastati kanaleid, pandi rohtu ikka väga palju kordi. Antibiootikume ei saanud süüa, kuna imetasin last. Hammast kinni panna ei saanud, sest nii kui täidis peale pandi, kohe hakkas meeletult valutama. Niisiis jättiski hambaarst hamba täiesti lahti, käisin vatitups hambaaugus ringi üle poole aasta, kuni imetamise lõpetasin. Siis jälle hambaarstile suure valuga. Lõpuks tehti hambast röntgenipilt ning selgus, et mingist ajast on juurekanali täidise ots läinud üle juuretipu ja kätte seda ei saa. Kuna täidist on pandud 2 korda, ei teagi nüüd, kaua see seal juba olnud on. Viimase 3 kuu jooksul olen söönud 2 kuuri antibiootikume (Augmentini), põletik ei allu ei antibiootikumidele ega juurekanaliravile. Igeme peal väljaspool on pisike valge punnike, mis hambaarsti sõnul on märk kroonilisest põletikust. Kuid suus seespool selle hamba juures on ige täiesti paistes, punnis. Kohati läheb see punnis ala laiemaks, üle terve parema poole suulae ning ige muutub lillakaks ja siis jälle muutub väiksemaks mügarikuks igeme peal.
Lugesin siin teisi küsimusi sarnaste põletikkude kohta ning silma jäi selline asi, et kirurgiliselt eemaldatakse juuretipp koos põletikuliste kudedega, et sellega koos siis ilmselt ka see üle tipu läinud asi. Kas minu loo puhul võiks sellest abi olla? Minu praegune hambaarst ei ole üldse rääkinudki, et ka selline võimalus olemas on, pigem arvab, et lihtsam oleks välja tõmmata. Ise arvan, et kui on mingigi võimalus mitte välja tõmmata, tahaksin kõik variandid ära proovida enne kui tõmbamiseks läheb. Kui oleks näidustatud kirurgiline sekkumine, siis kas seda on võimalik teha ka üldnarkoosi all? Kardan nii kohutavalt juba ainuüksi tuimestava süsti tegemist (hambaarsti toolis hing jääb kinni, ajab hingeldama, külm higi igal pool ja krambid), et sellist oppi ärkvel olles üle elada ei tahaks. Siis tahtsin veel uurida, et millistes kohtades oleks võimalik sellist operatsiooni teha suurendusklaasi all, mingist vastusest jäi silma, et kõikides kohtades sellist võimalust ei ole. Ehk oskate ka soovitada hambakliinikut, kus tehakse tööd väga kvaliteetselt ja uue, kvaliteetse tehnikaga/võimalustega?
Vabandan et kiri nii pikaks läks ning loodan, et ehk keegi viitsib selle ka läbi lugeda ja head nõu anda. Ette tänades jään vastust ootama.
Ivo Ost vastas (2006-03-29 09:15)
Jutust saan aru et hammast on korduvalt ravitud ja tulemust pole saadud.
Juuretipu resektsiooni üldjuhul tehakse esihammaste regioonis, tagahammaste juures seda on märksa keerulisem teha, ja eelduseks on et kanalid on siiski korralikult täidetud ja põletik vaibunud. Kui aga asi perioodiliselt paistetab ja valu teeb, siis on võib olla tõesti lihtsam selline hammas eemaldada.
Kuna ise ei ole näinud mis seal konkreetselt toimub, siis raske ka lubada et asja korda saab.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.