Küsimus nr 2276

Katu küsis (9. märts 2006)
Olen 18 aastane, hambaravil olen juba päris noorelt käinud kuna juba siis tekkisid augud, siis küll olid tingitud sellest et jõin palju Coca-Colat, sõin magusat, piimatooteid ei armastanud jne... Nüüd olen täiesti loobunud Coca-Colast (ja selle taolistest), kohvi ma ei tarbi ega pole kunagi tarbinud.
Aga paar aastat tagasi hakkasid esihammastele tekkima tumedad laigud, paar tükki olid vist plommidest tingitud, käisin hambaarsti juures algul lihviti ja poleeriti, hiljem vahetati need plommid ära. Siis oli tulemus mingi paar kuud normaalne ja varsti hakkasid uuesti minema tumedaks.
Hetkel on jälle, aga ma ei taha koguaeg käia plomme vahetamas nagu mingi opakas, tahaks püsivamat tulemust. Kuidas see oleks võimalik?
See on ka väga halb, et mul on suhteliselt nõrgad hambad ainukesena peres, emal olid terved,isal on siiani ainult paar plommi vist üldse pandud kuigi ta on juba kuldses keskkeas ja vanemal õel on vist ka ainult paar plommi, minul aga oioioii kui palju. Mind lihtsalt huvitaks et kas oleks võimalik hammaste valgendamine, kui ma hiljem nähtaval olevad plommid valgemate vastu vahetaksin, või oleks kasulikum katta hambad hambakatetega (või kuidas neil see meditsiiniline nimetus on) kui palju mõlemad variandid maksma läheks ja äkki oskate soovitada mulle lähemaid kohti, elan Kristiines. Suured tänud ette ära, mul on tõesti väga masendav juba üritada end tagasi hoida naerdes ja päevase valguse ajal oma suud varjata jne. Ma väga palun abi!!!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2006-03-09 09:19)
Hambad võivad oma värvust muuta nii toitumisharjumuste muutumise, ravimite, kui joogivee koostise muutumise tõttu. Pikemas perspektiivis on tõesti raske öelda, mis teie puhul põhjuseks on, kui teid vahepeal pole uuritud.
Kui hambad praegu ikka suhteliselt kiiresti oma värvi muudavad ning pidevalt tuleb plomme vahetada, tuleks otsustada laminaatide (portselanist hambakatted) kasuks.
Kui värvi muudavad ka hambaplommid (või need lagunevad pidevalt), tuleks hambaraviasutust vahetada - ehk on asi hoopis kehvades materjalides, seadmetes, oskustes. Hammaste mälumispindade kulumisjälgede järgi saaks ilmselt infot ka selle kohta, kas te liialt tugevalt (ja tahtmatult) oma hambaid kokku ei suru (bruksism), mille tulemusel hambaplommid lagunevad.

Esteetilise hambaravitulemuse saavutamiseks on vaja kogu suule läheneda kompleksselt. Siin on oluline nii usalduse tekkimine arsti vastu kui ka finantsvõimalused. Kindlasti tasub enne otsuse langetamist konsulteerida mitmete asutustega. Konkreetseid asutusi Hambaarst.ee ei soovita.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.