Küsimus nr 2235

Diana küsis (18. veebr 2006)
Tere!

Mul on suur mure oma hammastega. Paar aastat tagasi sain kogemata kerge löögi vastu alalõualuud, mis tõttu alumine esihammas muutus hiljem tundlikuks ning mulle tundus, et ka liiga liikuvaks. Arst tõmbas närvid välja. Nüüd on hammas hallikas.

Nädal aega tagasi oli samasugune olukord - kogemata löök vastu lõualuud, suunaga alt-üles. Nüüd on kuidagi imelik ülemine esihammas. Tundlik ja ka liikuv (asi võib olla ka mu ettekujutuses).

Kas peaksin pöörduma hambaarsti poole, kuigi paaniliselt kardan, et äkki on jälle vaja närve välja tõmmata. Ja kas mu hammastel on midagi viga, et nad nii tundlikud on iga pisimagi löögi juures?

Tänud!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2006-02-20 08:58)
Löögid pole ühegi inimese hammastele head. Kui tegemist on mingi kontaktspordialaga, tuleks kindlasti kanda hambakaitseid, mis löögijõu ühtlaselt kõigi hammaste vahel jaotab.

Kui löögi tagajärjel on hammas loksuma hakanud, tuleks pöörduda esimesel võimalusel hambaarsti poole, kes saab loksuva hamba naaberhammaste külge lahastada, kuni hammas uuesti kinni kasvab. Tundlikuks muutub hammas siis, kui löögi tagajärjel on tekkinud hambasse sügavam mõra, mis laseb pisikutel hamba sisemusse tungida ning seal põletik tekib. Samuti on ohuks pidevalt loksuv hammas, mille kinnituskohas tekib väike veritsus, mis samuti pisikutele heaks kasvukohaks on. Seega tuleks abi saamiseks hambaaarsti poole pöörduda.

Vt lisaks artiklit:
Hammaste ja hambajuurte murrud

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.