Küsimus nr 2230

Helje küsis (17. veebr 2006)
Juba mitu kuud on tehtud mu hambale juurekanalite ravi. Esimesel paaril nädalal muutus hammas öösiti nii hellaks, et pidin tarvitama valuvaigistit (päeval polnud viga midagi). Täna käisin uuesti hambaarsti juures, uuesti tehti ka rõntgenpilt. Kuna mingeid põletikunähtusid polnud, juurekanalid täideti ja pandi ajutine plomm.
Igaks juhuks anti saatekiri röntgenisse, et kõikide hammaste pildid teha, sest selle hamba pildilt, mis valutab, tundub, nagu oleks kõrvalhamba all väike põletik. Hammas muutus nüüd uuesti väga hellaks ja hakkas valutama. Kas on normaalne, et hammas, mis on surnud, nii kaua valutab?
Teid ette tänades

Helje
Anneli Teesalu vastas (2006-03-09 12:46)
Tihti on patsiendid üllatunud, et tõepoolest "surnud" hammas võib valutada. Valu põhjuseks on põletik, mis on levinud hamba juurekanali kaudu hamba juurt ümbritsevatesse kudedesse ja lõualuusse. Tulemuseks on valu hammaste kokku surumisel ja söömisel, samuti hamba "üles kerkimise" tunne. Selline põletik vajab tõepoolest pikaajalist ravi, mis võib ulatuda mitmest kuust kuni aastani, mil teatud aja tagant nö vahtetatakse ravimit juurekanalites senikaua kuni sümptomid on kadunud ja röntgenkontroll näitab, et põletikukolle on vähenenud või sootuks kadunud.
Peale juurekanalis rohu vahetust ja samuti peale kanalite täitmist on mõnepäevane hamba tundlikkus normaalne nähtus, kus hammast ümbritsevad koed reageerivad raviseansil kasutatud ravimite toimele.
Kui mõne päeva jooksul valu ei kao võib üheks põhjuseks olla seni avastamata lisakanal hambas. Või teine variant - kõrvalhamba juure all olev põletikukolle, mis samuti võib anda tundlikkust ka naaberhambasse.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.