Küsimus nr 2189

Ivika küsis (27. jaan 2006)
Minu 2 ja poole aastasel lapsel on 4 ülemist hammast kulunud ja katki, kas selliseid hambaid ravitakse ka ja palju see maksma läheks?
Timo Paberit vastas (2006-02-07 08:32)
Sellises vanuses lapse hammaste ravi võib olla mõnevõrra probleemne. Kindlasti tuleks hambaarsti poole pöörduda, selgitamaks, milles seisneb hammaste lagunemise põhjus ning vähemalt ajutise esmaabi korraldamiseks, kui see on võimalik. Eelkõige tuleks keskenduda hambahaiguste profülaktikale ehk ennetamisele. Seejuures on oluline jälgida mõningaid lihtsaid reegleid:

1) Hammaste harjamine on oluline koheselt peale hammaste lõikumist. Hambaid tuleks harjata vähemalt 2 korda päevas ning seda peaks läbi viima lapsevanem. Hea kui kontroll hammaste pesu osas jätkuks ka siis, kui laps ise hambaid harjama õpib. Hambapesu puhul peaks jälgima, et puhastatud saaksid kõikide hammaste pinnad, mitte ainult eeshammaste lõikeservad

2) Hammaste harjamisel tuleks kasutada spetsiaalset lastele mõeldud hambapesugeeli, mida võib ka teatud määral alla neelata

3) Lapse toit peaks olema võimalikult mitmekesine ning vältida tuleks toidukordade vahelisi näksimisi

4) Janujook olgu vesi - kõige parem oleks mineraalvesi, kus soolade tasakaal on kontrollitud ning tervislik. Mahlad, morsid ja muud hapud joogid ei sobi pidevaks tarbimiseks, kuna nõrgestavad piimahammaste emaili.

5) Lapsega tuleks hambaarsti külastada iga poole aasta tagant hammaste kontrolli eesmärgil. Esialgu harjub laps hambaravikabineti, med. personali ja keskkonnaga. On väga oluline last juba varakult harjutama hakata. Nii on võimalik hambaaukude teket ennetada ning rakendada varaseid profülaktika meetmeid. Samuti on lihtsam teostada hiljem raviprotseduure juhul. kui seda peaks vaja olema.

Lastele kehtivad paljudes hambakliinikutes hinnasoodustused, samuti on osad hambakliinikud seotud haigekassaga, mispuhul alla 19-aastase lapse ravi eest vanemad maksma ei pea.

Vt lisaks artikleid:
Lutipudelikaaries - lapse hammaste suurim vaenlane
Lapse toitmine eri vanuses
Lapsed ja hirm hambaarsti ees
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.