Küsimus nr 2173

Merili küsis (27. nov 2005)
Probleem selles, et kuskil kuu aega tagasi otsustasin hambaarsti juurde kontrolli minna, käisin, leiti kaks auku, parandati ära. Üks tuimestusega, teine mitte. Tuimestusega hamba parandamise korral ütles hambaarst, et hammas võib paar päeva tundlik olla, kui tuimestus ära kadus, siis nii oligi, et hammas oli väga tundlik - ei saanud hambaid kokku hammustada, süüa ja oli külma- ja kuumatundlik. Möödus kaks nädalat, tundlikkus küll taandus sinnamaani, et sain hambaid õrnalt kokku panna, kuid süüa mitte ning ka külmale oli senini tundlik ja kui hambatikuga hamba pinda katsusin, siis teatud sügavamas punktis oli väga suur närvivalu.
Pöördusin taas hambaarsti poole, kes saatis röntgenile, et veenduda ega täidis närvidele liiga ligidal ei ole, ei olnud, tegi ka külmaproovi, mis tõestas närvivalu teatud kindlas täidise madalamas punktis. Arst leidis, et on lihvimisel mingi kihi maha lihvinud, mis tekitabki tundlikkust (ei saanud seletusest täpselt aru) ja pani hambale hapet peale, lisas täidist (ilma puurimata) ja pani ka mingit lakki kõige peale. Hammas muutus vahepeal küll veidi paremaks, mis tähendab, et hambaid sai vabalt kokku suruda. Möödus taas nädal, hmmas ikka valus ja süüa ei saanud ehk ei paranenud olukord mitte kuidagi, taas arstile külla, protseduur sama.
Nüüd taas nädal möödas ja hammas on tundlikum kui isegi vahepeal, süüa ei saa, külmatundlik ning hambatikuga või küünega hamba pinda katsudes ikka üks madalam koht närvivaluga. Mida teha? Hambaarst ütles, et kui nüüd paremaks ei lähe, tuleb närvid eemaldada. Olgu, saan aru, et pole midagi teha, kuid ei mõista, miks nii juhtus. Kas viga oli hambaarstis, et kolm korda järjest ei suuda parandada? Ei tea, kas tasub närve eemaldama minna tema juurde. Mis olulise kihi ta siis mult maha lihvis ja eriti teeb nalja see, et tundub, et iga kord, kui ta taas hammast täitis, lihvis ta selle ka kohe uuesti maha.

Aitäh
Ivo Ost vastas (2005-12-02 08:38)
Tundlikkus peale täidise asetamist in tavaliselt seotud sellega et hambapulp e. närv on kusklil lähedal täidisele (dentiini kiht täidise ja pulbi vahel on väga õhuke), ja mingi täidise kihi ära lihvimine või lisamine tavaliselt midagi ei muuda (vahest pannakse täidise alla Ca sisaldavat materjali, mis soodustab uue dentiini moodustumist pulbipoolsele dentiini seinale). Variante on kaks, kas oodata, kuni tekib pulbiruumi pinnale sekundaarne dentiin, ja tundlikkus kaob ise, selleks võb minna ka mitu kuud. Kui aga hammas siiski ei anna elada rahulikult, siis on mõtekas võib olla tõesti närv suretada ja juureravi teha. Aga selles et auk oli nii sügav ei maksa küll süüdistada arsti, vaid pigem iseennast, et varem hambaid ravima ei tulnud.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.