Küsimus nr 2143

Laura küsis (15. nov 2005)
Tere!
Olen 20-aastane neiu ning mul on mure seoses taandarenenud alalõuaga. Lugesin teie kirjutatud artiklit ja ka eelnevalt esitatud küsimusi, kuid ei saanud sealt kõiki vastuseid, mida soovisin.
Mul on aastate jooksul olnud probleeme "puseriti" olevate alumiste hammastega ning seda on breketitega korrigeeritud (hetkel on veel ravi pooleli - kannan breketeid). Kuna ma ei olnud kahjuks varem kuulnud võimalusest lõualuude operatsioonist, ei osanud oma ortodondilt nõu küsida. Hambumus on aga aastatega piisavalt paranenud ja selle üle ma ei kurda, kuid siiski on jäänud mul liiga lühike lõug, mis mõjub esteetiliselt negatiivselt.
Mu küsimus oleks siis selline: kas mul on võimalik muuta praegust ravi ning saada lõualuu operatsioon või kas te teate kas Eestis on võimalik muul viisil lõua esteetilist välimust parandada? Oleksin teile info eest väga tänulik, kuna ei ole seda ise siiani leidnud.
Ette tänades,
Laura
Triin Jagomägi vastas (2005-11-17 11:46)
Lõualuu kirurgiliselt ette toomise võimalus sõltub hambumusest. Kui üla- ja alahammaste vahel on suur vahe või alahammastel on väga suur kalle, siis on hambumuse seisukohast ruum, kuhu alalõuga nihutada. Juhul kui hammaste kontaktid on juba ravi käigus normaliseerunud, siis lõua kirurgilise ette toomisega me tekitaksime just valehambumuse.
Teie juhtumi puhul peate kindlasti nõu küsima oma raviarstilt. Lõuatsit saab kirurgiliselt suurendada ka ilma hambumust muutmata s.t lõuatsiplastikaga. Lõikuse käigus kas kujundatakse ümber oma lõuatsit või asetatakse sinna mujalt piirkonnast võetud luud või kasutatakse implantaati. Peale ortodondiga konsulteerimist saate täpsemat informatsiooni lõuatsiplastika osas näo-lõualuude kirurgidelt (Tartu Ülikooli Kliinikum ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla).
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.