Küsimus nr 2078

Liis küsis (25. okt 2005)
Mul tuli mõni päev tagasi ühe hamba all (igemel) selline valkjas mädaplekk, mitte punn, mis on nii kohutavalt valus, kui oleks nõel igemes kinni. Ja seest poolt põselt hakkas nahk kestendama. Paluksin kiiret abi.
Terje Altosaar vastas (2005-10-31 08:51)
Tere Liis,

Raske on üheselt vastata, kuna puudub võimalus kliiniliselt Teie suu muutusi vaadelda. Seega võin vaid oletada millega võib olla tegemist. Soovitan pöörduda Teie hambaarsti poole täpsema diagnoosi ja vastava ravi saamiseks.

1. Kui olete vahetanud hiljuti hambapastat. Võib olla tegemist hambapastas kasutatava naatriumlaurüülsulfaadi poolt tekitatud haavanditega. Kui olete ostmas hambapastat siis veenduge et tema koostis ei ole (või kui on siis vähesel määral) vahtu (ehk Naatriumlaurüülsulfaat). Tavaliselt kasutades rohke vahuga hambapastasid võime tunda hammaste pesemise ajal kõrvetavat tunnet suus. Soovitan vahetada hambapastat.

2. Kui kasutate ravimeid. Ravimi kõrvaltoimena võib tekkida Stomatiit ehk suupõletik. Stomatiidi põhjuseks võib olla ka ülitundlikkusreaktsioon. Selle üks väljendusviise on suured villid limaskestal, mille purunedes tekivad vesitsevad haavad. Suu limaskesta ja keele haavad võivad tekkida ka ravimite paikse ärritava toime tagajärjel, eriti kui ravimit tuleb imeda või teda hoitakse kaua aega suus. Selliseid suud kahjustavaid kõrvaltoimeid saab vähendada või vältida, kui tabletile juua peale rohkesti vett.

3. Külmavillide tekke põhjuseks ka suu siseselt on meie kehas sisalduva herpesviiruse aktiveerumine. Uuringud näitavad, et tänapäevased herpesevastased medikamendid aitavad oluliselt vähendada herpese tavapärast esinemissagedust ja kestvust, kui neid hakata tarvitama viiruse aktiveerumise esimeste tundemärkide - kiheluse ja kipituse - ilmnemisel. (loe ka Levinud viirus - Herpes Simplex)

Ravi on reeglina vaid sümptomaatiline, suunatud kaebuste vähendamisele. Kõik haavandid suuõõnes muudavad söömise valulikuks. Sellisel juhul on võimalik kasutada nt lidokaiin-geeli, mundisol-geeli®, kamistad-geeli® või mõnda muud toodet, mis on mõeldud kasutamiseks suuõõnes ja sisaldab anesteetikume. Valu vähendav efekt on lühiajaline ja seepärast soovitatakse neid suu limaskestale määrida vahetult enne söömist. Toit ei tohi limaskesta ärritada, seega ei sobi liiga kuumad, külmad ega vürtsikad road kuni kahjustuste paranemine kestab. Konsistentsilt sobivad pehmemad või vedelamad toidud.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.