Küsimus nr 2076

Ants küsis (25. okt 2005)
2 kuud tagasi oli hamba all mäda ja põsk paistes, arst tegi lõike ja pani dreeni. 10 päevaga sai asi korda. Mingi arstide kolleegium otsustas, et ravida pole mõtet ja hammas tuleb välja tõmmata, millega olen ka nõus.
Nüüd tuli 2 päeva tagasi uuesti mäda selle hamba alla, enam mitte nii hullult. Põsk ei ole väliselt vaadates paistes. Hommikul nägin, et igemel on naha all valge ollus, tegin desifitseeritud nõelaga selle kohalt naha katki ja mäda tuli välja.
Mis nüüd teha, kas minna arstile ja hammas välja tõmmata. Või kordub sama protseduur, et dreen, antibiootikumid jne. Või on võimalik, et mäda taganeb iseenesest (ilma lõike ja dreenita). Kui tihti võib üldse mäda tulla selle hamba alla, kui teda välja ei tömmata?
tänud A
Marek Vink vastas (2005-10-26 14:20)
Tegemist on juuretipu piirkonna pideva mädase põletikuga lõualuus, mille põhjus peitub bakterikolooniale peidupaika pakkuvas (ravimata) hambasäsikanalis. Nii kaua kui pole adekvaatselt ravitud juurekanalit või eemaldatud hammast, inimene ka mädaneb. Põletikukoldes surve suurenedes (põletiku ägenedes) tungib mäda põletikukapslist väljapoole. On hea kui see
pääseb läbi limaskesta suuõõnde. Ebasoodsate asjaolude kokkulangemisel võib mäda tungida ka vereringesse (tagajärjeks veremürgitus) või elutähtsatesse siseorganitesse, mille tagajärg võib olla letaalne.

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.